REKLAMA

Aktualności, Ludzie

Od początku roku utonęło już 40 osób

Opublikowano 08 sierpnia 2013, autor: MK.

Na terenie garnizonu mazowieckiego obejmującego 28 powiatów, od 1 stycznia do 6 sierpnia utonęło 40 osób. Ostatnimi ofiarami wody był 28-latek z terenu powiatu szydłowieckiego i 41-letnia mieszkanka Garwolina.

Od początku roku utonęło już 40 osób

Najwięcej utonięć – po trzy – odnotowano na terenie powiatu radomskiego oraz garwolińskiego.  Tragiczny dla statystyk naszego powiatu okazał się sezon letni. 25 czerwca w miejscowości Ostrów (gm. Maciejowice) w wodach Wisły utonął 14-letni chłopiec, zaś trzy tygodnie później w jeziorze „Oblin” (również gm. Maciejowice) – 29-letni mężczyzna. Zarówno młodsza, jak i starsza z ofiar nie poradziła sobie z żywiołem podczas zażywania kąpieli. 4 sierpnia w wodach Wilgi utopiła się natomiast 41-letnia kobieta, która wpadła do wody na skutek nieszczęśliwego wypadku. Wypadki losowe połączone z innymi niesprzyjającymi okolicznościami były przyczyną także 7 innych utonięć na terenie garnizonu mazowieckiego.

Winny jest często alkohol

-Przyczyną utonięć jest zazwyczaj ignorowanie zakazów kąpieli i korzystanie z tzw. dzikich, niestrzeżonych kąpielisk, niejednokrotnie stan trzeźwości kąpiących się osób, a także brak właściwego nadzoru ze strony opiekunów nad dziećmi bawiącymi się nad wodą i w wodzie. Ludzie często przeceniają swoje umiejętności pływackie, co w połączeniu z niesprzyjającymi warunkami panującymi w wodzie prowadzi do tragicznych w skutkach zdarzeń -tłumaczy st. asp. Marek Osiński, p.o. rzecznika prasowego KPP w Garwolinie.

Aby uświadomić mieszkańcom, jak niebezpieczne jest korzystanie z niestrzeżonych kąpielisk, mazowieccy policjanci prowadzą szereg działań profilaktycznych polegających m.in. na wymianie zniszczonych tablic informujących o zakazie kąpieli, oznaczaniu kolejnych czarnych punktów wodnych, czy nagrywaniu spotów radiowych dotyczących zasad bezpieczeństwa nad wodą. Ponadto podczas letniego wypoczynku mundurowi spotykają się z dziećmi i młodzieżą, tłumacząc, jak niebezpieczna jest kąpiel w miejscach niestrzeżonych.

Tylko w tym roku mazowieccy policjanci skontrolowali do 6 sierpnia 6.291 kąpielisk wydając 214 mandatów karnych, 175 pouczeń oraz wnioskując o ukaranie 8 osób.

Napisz komentarz »