REKLAMA
950x200

Aktualności, Turystyka, Wyprawy

Rowerem na Grabarkę

Opublikowano 30 czerwca 2014, autor: JS.

Chcesz poznać tradycję i historię prawosławia? Zobaczyć najważniejsze dla niego miejsce w Polsce, a przy okazji popracować nad swoją kondycją? Możesz wziąć udział w pielgrzymce rowerowej.

Rowerem na Grabarkę

Święta Góra Grabarka jest sercem prawosławia w Polsce. Zasłynęła w 1710 roku, gdy na Podlasiu szalała epi­demia cholery. Wtedy właśnie pewien staruszek miał objawienie, że ratunek można znaleźć na pobliskim wzgórzu. Wierni poszli za tym głosem, przynosząc ze sobą krzyże. Ratunek od choroby miało znaleźć nawet 10 tysięcy ludzi. Zbudowano tam najpierw drewnianą kapliczkę, a potem kolejne cerkwie.

Do tego położonego w środku lasu miejsca od stu­leci podążają prawosławni pielgrzymi. Zostawiają tam krzyże, których dziś jest tak dużo, że nie sposób ich policzyć. Do Grabarki przyjeżdżają też tłumnie ludzie bez względu na wyznanie, chcąc się pomodlić, wyciszyć lub po prostu zobaczyć to niezwykłe miejsce.

Jednym ze sposobów poznania góry, a także historii i tradycji prawosławia, może być udział w III Rowerowej Pielgrzymce na Świętą Górę Grabarkę. Potrwa ona od 15 do 17 sierpnia. Wyruszy z Płocka, aby przez Warszawę i Siedlce dotrzeć do celu. W tym roku jest organizowany wyjazd także dla chętnych z terenu naszego powiatu. Zajmuje się tym mieszkający w Łaskarzewie Mikołaj Korgol-Sowiński.

-Planujemy z rowerami wsiąść do pociągu, dojechać do Warszawy i tam dołączyć do właściwej pielgrzymki -zapowiada.

Chętni są proszeni o kontakt telefonicznie (510 636 155) lub poprzez e-mail ([email protected]). Ze szczegółami wyprawy można się zapoznać na utworzonym wydarzeniu na Facebooku.

Napisz komentarz »