Aktualności

Dlaczego mamy za to płacić ?!

Opublikowano 08 czerwca 2018, autor:

Byli członkowie Społecznych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych dostają wezwania do zapłaty z groźbą postępowania sądowego. W ten sposób syndyk chce obciążyć udziałowców kosztami upadłości. Podpowiadamy, co zrobić, gdy listonosz przyniesie takie pismo.

 

W ciągu ostatnich trzech lat kilkanaście SKOK-ów w Polsce ogłosiło upadłość. Kasy stają się niewypłacalne, a klienci zazwyczaj dowiadują się o tym z dnia na dzień. O kolejnych upadkach SKOK-ów informowały media, a największym z nich była upadłość SKOK-u Wołomin.

Okazuje się, że afery z tym związane ciągną się za byłymi członkami kas. W ostatnim czasie do mieszkańców naszego powiatu, którzy w mieli styczność ze SKOK-ami, docierały wezwania do pokrycia strat wysyłane przez syndyka masy upadłościowej. Syndyk w swoich wezwaniach powołuje się na przepis, iż „każdy członek tej kasy ponosi odpowiedzialność w ustawowej, podwójnej wysokości wpłaconych uprzednio i posiadanych udziałów”. W pismach takich pojawia się także groźba postępowania sądowego w przypadku braku zapłaty.

Takie wezwanie było szokiem dla pani Justyny z Garwolina, której mąż przed laty brał pożyczkę w SKOK Wołomin.

Wszystko zaczęło się od tej pożyczki. W 2005 roku została ona w całości spłacona, więc żadnych zaległości finansowych tam nie mieliśmy -wyjaśnia nam kobieta.

Co prawda to nie są duże pieniądze, bo 30 zł, ale skoro SKOK już nie istnieje, to syndyk pobiera te pieniądze nielegalnie -mówi pani Justyna.

Wezwanie do zapłaty takiej samej kwoty dostał Jan Prządka z Ochodnego (gmina Trojanów).

Nie wiedziałem o co chodzi, bo od lat już nie jestem związany z tą kasą. Dowiedziałem się od znajomych, że też dostali takie wezwania -podkreśla.

Zdumiona była także Zofia Mikulska z Unina, która z kolei dostała pismo, na którym widniała kwota 300 zł do zapłaty. Tyle miała udziałów w kasie.

W SKOK Polska miałam konto. Poręczałam bratowej kredyt, później sama też skorzystałam. Wszystko zostało spłacone co do grosza.  Dostałam wezwanie i bardzo się zdenerwowałam. Może to są niewielkie sumy, ale dlaczego my mamy płacić? -mówi rozżalona kobieta.

Ogólnopolska akcja

Osobom, które znalazły się w takiej sytuacji pomaga Stowarzyszenie Wspierania Spółdzielczości Finansowej im. Świętego Michała, które zrzesza członków-deponentów SKOK Wołomin. Przedstawiciel stowarzyszenia Marcin Karliński podkreśla, by w przypadku otrzymania takiego wezwania, absolutnie nie płacić żądanej sumy.

To forma pewnego rodzaju wyłudzenia, nie tyle syndyka, co instytucji, które uczestniczą w postępowaniu upadłościowym. To działanie jest bezprawne. Nawet Prokuratura Generalna stwierdziła, że ten fakt i zmobilizowała sąd do zdyscyplinowania syndyków. Niestety, nic to nie dało. Syndyk wysyła nadal wezwania do zapłaty, strasząc ludzi sądem i próbując wyłudzić pieniądze -tłumaczy Marcin Karliński.

Na stronie stowarzyszenia można zadeklarować chęć udziału w pozwie zbiorowym w stosunku do syndyka.

Nasz rozmówca zapowiada także, że w planach jest zorganizowanie nagrania w studiu telewizyjnym z udziałem osób, które czują się poszkodowane. Chętni do współuczestnictwa w nim, mogą zgłaszać się do naszej redakcji i zostawić do siebie kontakt. Stowarzyszenie za pośrednictwem naszej redakcji poinformuje o dacie nagrania.


Wszystkie osoby, które otrzymały wezwanie do zapłaty od syndyka upadłego SKOK (SKOK Wołomin, SKOK Polska i inne) z tytułu tzw. dodatkowej odpowiedzialności członków za stratę bilansową do podwójnej kwoty posiadanych udziałów lub z tytułu tzw. dopłaty do wartości udziału, która uległa zwiększeniu w statucie kasy, mogą przesłać adres e-mail i informację, jakiego SKOK i jakiej kwoty dotyczy wezwanie na mail: [email protected]. Wówczas można otrzymać wzór pisma, które należy skierować do Komisji Nadzoru Finansowego. Pomoże to uniknąć odpowiedzialności sądowej i finansowej.


Napisz komentarz »