Aktualności

Młodzi geniusze z Garwolina

Opublikowano 03 listopada 2017, autor: Wioleta Zając

Adrian i Michał stworzyli nowoczesny system antywłamaniowy w… domku z klocków Lego. Ich projekt znalazł się wśród 11 najlepszych prac z całej Polski.

14-letni Adrian Piecek oraz 15-letni Michał Guba – uczniowie Katolickiego Gimnazjum Ogólnokształcącego w Garwolinie – to młodzi pasjonaci informatyki. Jeden chce w przyszłości zostać programistą, drugi – administratorem sieci największych spółek. I są na dobrej drodze ku temu.

 

 

Uczęszczają na zajęcia Lokalnego Klubu Kodowania w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Garwolinie. To właśnie na tych zajęciach stworzyli autorski projekt, który zyskał uznanie w skali całego kraju w ramach programu Intel Make Tomorrow. Jego celem jest nie tylko przekazywanie wiedzy z zakresu kodowania, ale także kształcenie młodzieży w zakresie tworzenia ciekawych, a zarazem kreatywnych rozwiązań w wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Najciekawsze projekty, wśród nich ten uczniów „Katolika” zostały zaprezentowane podczas ogólnopolskiej konferencji E(x)plory w Gdyni.

Przyszłościowy projekt

Na stworzenie systemu antywłamaniowego opartego na nowoczesnych technologiach mieli niewiele czasu.

To bardzo fajny i pomysłowy projekt, do tego dopracowany wizualnie -przyznaje opiekun i trener chłopców Ewa Nowicka.

Młodzi geniusze zamontowali w domku z klocków Lego inteligentny system. Wycieraczka służy w nim jako przycisk, dzięki któremu, w momencie gdy ktoś na nim staje, wykrywacz ruchu wysyła domownikowi odpowiedni sygnał.

Gdy coś jest niskie i stoi na wycieraczce, na przykład pies czy kot, to świeci się zielona dioda. Gdy wyższy człowiek naciska na wycieraczkę – wyświetlana jest pomarańczowa dioda –objaśnia nam mechanizm Adrian.

Przyciskiem w środku można otworzyć drzwi lub zostawić je zamknięte –uzupełnia Michał.

Chłopcy z ambicją patrzą w przyszłość.

-System planujemy w przyszłości trochę dopracować, tak by działał na większą skalę i funkcjonował w prawdziwych domach –mówią dodając, że mają jeszcze dużo pomysłów na wykorzystanie nowoczesnych technologii.

-Chcemy, by to nie było dla nas tylko hobby, ale konkretny plan na życie -przekonują.

Adrian i Michał w maju przyszłego roku swój projekt zaprezentują podczas Pikniku Naukowego organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

komentarze »
  1. MrVerger 5 listopada 2017 10:59 - Odpowiedź

    Kozak projekt!

    • A,zw 9 listopada 2017 22:30 - Odpowiedź

      słabiutko dawać hejty

Napisz komentarz »