REKLAMA
950x200

Aktualności, Garwolin, Kultura, Pilawa, Turystyka, Wyprawy

90 naszych skautów wyjechało do Francji na Eurojam

Opublikowano 04 września 2014, autor:

Harcerki i harcerze zebrani na „placu Naszej Pani”, pośrodku obozowiska Eurojamu, nie przestawali wiwatować. Ciemne chmury i rzęsisty deszcz, towarzyszące pożegnaniu Eurojamu, rozstąpiły się na dłuższą chwilę po wprowadzeniu skrzyni z relikwiami św. Teresy od Dzieciątka Jezus.
-Doświadczyliśmy tu małego cudu -oznajmił przez głośniki Komisarz Federalny FSE, Martin Hafner.
A niedługo potem, kończąc swoje przemówienie dodał:
-Eurojam Continues! (Eurojam trwa nadal!).

Euorjam 003

11 lat oczekiwań, miesiące przygotowań, 24 godziny jazdy autokarem. 13 tysięcy skautów i przewodniczek z 18 krajów, zebrało się na czwartym w historii zlocie wszystkich Skautów Europy. Dnia 3 sierpnia 2014 roku usłyszeli oni długo wyczekiwane słowa, wypowiedziane przez Komisarza Federalnego Federacji Skautingu Europejskiego, Martina Hafnera:

-Eurojam 2014 „Venite et Videte” ogłaszam otwarty!

Około 1700 polskich harcerek, harcerzy, szefów i wolontariuszy, w tym 90-ro pochodzących z Garwolina, Łaskarzewa i Pilawy, przybyło na miejsce Eurojamu w czwartek 31 lipca rano. Pierwszego sierpnia zebrali się oni na apelu upamiętniającym wybuch Powstania Warszawskiego. O godzinie 17:00 z serca Normandii popłynęło w świat wycie syren, oraz granie rogów drużynowych, łączące ją ze wszystkimi Polakami przeżywającymi tę rocznicę w oddalonej o ponad 2000 kilometrów ojczyźnie.

W biwaku w którym obozowali harcerze z 1 Hufca-Garwolińsko-Pilawskiego znajdowało się łącznie ok. 150 harcerzy z różnych miast Polski. Zarządcą tej części obozowiska był pilawianin, phm. Emil Zawadka HO. Wraz z pobliskimi biwakami Belgów, Francuzów i Hiszpanów, obóz harcerzy z Garwolina, Pilawy i Łaskarzewa stanowił część Podobozu „Stella Matutina – Gwiazda Zaranna”. Całe obozowisko Eurojamu zostało podzielone na 12 podobnych międzynarodowych części, noszących nazwę od Maryjnych wezwań z litanii loretańskiej.

3 sierpnia 2014 roku odbyła się Ceremonia Otwarcia Eurojamu, połączona z inauguracyjną mszą świętą. Na początku uroczystości biskup Alençon odczytał list papieża Franciszka, skierowany do uczestników zlotu.

Czaas Eurojamu wypełniały aktywności harcerskie spędzane w międzynarodowym gronie. Podczas zajęć „Venite et Laborate!” (Przyjdźcie i Pracujcie!) harcerze dzielili się swoim doświadczeniem związanym z technikami harcerskimi. W trakcie „Venite et Gaudete!” (Przyjdźcie i Radujcie się!) częstowali się wzajemnie specjałami swych narodowych kuchni, oraz uczestniczyli we wspólnych ogniskach. W czasie „Venite et Adiungite!” (Przyjdźcie i Łączcie się) całymi drużynami, uczestniczyli w różnych grach ruchowych i harcerskich. Ważnym wydarzeniem duchowym Eurojamu była przeżywana pod hasłem „Venite et Reconciliate!” (Przyjdźcie i Pojednajcie się!) pielgrzymka skautów i przewodniczek do Lisieux, miasta św. Teresy od Dzieciątka Jezus. W planie zajęć obozowych, nie zabrakło wolnego dnia do dyspozycji drużyn, „Venite et Ludite!” (Przyjdźcie i Grajcie!), który przez harcerzy z 1 Hufca Garwolińsko-Pilawskiego został wykorzystany na wyjazd do jednego z najsłynniejszych miejsc Normandii – Mont-Saint-Michel. Jeden z dni obozowania wypełniła Wielka Gra przeżywana pod hasłem „Venite et Vincite!” (Przyjdźcie i Zwyciężajcie!).

Ostatni dzień zlotu stanowił dla całego obozowiska 13.000 harcerek i harcerzy dzień wymiany, spędzony pod hasłem „Venite et Cognoscite!” (Przyjdźcie i Poznawajcie!).

W niedzielę 10 sierpnia odbyła się Ceremonia Zakończenia Eurojamu. Ostatnimi słowami wypowiedzianymi wspólnie przez wszystkich uczestników zlotu był okrzyk „Ad Mariam Europa!”.

W przeciwieństwie do innych skautów, polscy harcerze pozostali w Normandii jeszcze dwa dni po zakończeniu Eurojamu.. 12 sierpnia stanowił dzień ostatnich porządków i rozkładania własnej części obozowiska. Warto było dbać o dyscyplinę, gdyż już w środę 13 sierpnia rano, autokary zapakowane po brzegi plecakami, namiotami, sprzętem i harcerkami oraz harcerzami, wyruszyły w kierunku ostatniego punktu programu wyjazdu – Paryża.

Na następny Eurojam trzeba będzie czekać ok. 10 lat. Niektórzy z instruktorów 1 Hufca Garwolińsko-Pilawskiego w 2003 roku uczestniczyli w poprzednim takim zlocie, który odbywał się w Żelazku k. Ogrodzieńca, a przeżywany był pod hasłem „Duc in Altum” (Wypłyń na głębię!). Harcerkom i harcerzom powracającym do życiowej codzienności po Eurojamie 2014, na pewno na długi czas pozostaną w pamięci słowa wypowiadane przez zastępowych podczas Ceremonii Zamknięcia: Veni, Vidi, Vado! (Przybyłem, zobaczyłem, teraz wyruszam z misją!)

Za bezpieczny przejazd skauci dziękują kierowcom z biura podróży „Wierzbiccy”. Wyjazd wsparły: Urząd Miasta Garwolin, Urząd Miasta i Gminy w Pilawa, Komisje Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łaskarzewie i Pilawie, firmy: Nowa Era z Warszawy, SuperDrob z Karczewa i Żabczyńscy z Łaskarzewa oraz darczyńcy indywidualni.

tekst: phm. Krzysztof O. Żochowski HO

Autorami zdjęć są diakon Sebastian Masłowski SJ, oraz Jan i Wojciech Żochowscy.

Eurojam 006

 • Euorjam 001
 • Euorjam 002
 • Euorjam 004
 • Eurojam 006
 • Eurojam 063
 • Eurojam 021
 • Eurojam 023
 • Eurojam 025
 • Eurojam 027
 • Eurojam 030
 • Eurojam 036
 • Eurojam 038
 • Eurojam 039
 • Eurojam 042
 • Eurojam 047
 • Eurojam 048
 • Eurojam 049
 • Eurojam 052
 • Eurojam 055
Napisz komentarz »