Aktualności, Kultura, Maciejowice

Powstał film o bitwie pod Maciejowicami

Opublikowano 17 lutego 2015, autor: MK.

„Pamięć i tradycja bitwy maciejowickiej” to tytuł filmu nakręconego z inicjatywy Muzeum imienia Tadeusza Kościuszki w Maciejowicach oraz miejscowego GOK-u.

Powstał film o bitwie pod Maciejowicami

Autorem scenariusza oraz reżyserem filmu jest kustosz muzeum, Marek Ziędalski.

-Nakręcenie filmu dokumentalnego o bitwie maciejowickiej było moim marzeniem. Dzięki niemu możemy w sposób przystępny przybliżyć lokalnej społeczności Maciejowic i mieszkańcom powiatu tragiczne wydarzenia, jakie rozegrały się tutaj 10 października 1794 roku oraz sposoby ich upamiętniania na przestrzeni dwóch stuleci -tłumaczy pomysłodawca.

Film ukazuje formy kultywowania pamięci o bitwie na terenie gminy Maciejowice. Zawarte w nim materiały pochodzą między innymi z obchodów 220. rocznicy insurekcji kościuszkowskiej, a także z historycznych archiwów. W filmie, poza występującym w roli narratora kustoszem muzeum, występują także między innymi wójt Sylwester Dymiński, prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej i zarazem prezes Towarzystwa Przyjaciół Maciejowic Leszek Marek Krześniak oraz wieloletni dyrektor GOK i współinicjator utworzenia w Maciejowicach muzeum Włodzimierz Witczuk.

 

 Trafi do szerszego grona odbiorców

 

Zgodnie z zamierzeniami autora film ma być wyświetlany podczas obchodów kościuszkowskich oraz innych uroczystości patriotycznych organizowanych w Maciejowicach. Ponadto są plany prezentowania go podczas lekcji historii w szkołach na terenie gminy, a także w placówkach z innych gmin noszących imię Tadeusza Kościuszki.

-Jest to pierwsza tego typu produkcja na terenie powiatu garwolińskiego, pokazująca przekrojowy zarys konkretnego wydarzenia historycznego. I bardzo się cieszę, że jesteśmy pierwsi, bo Maciejowice na to zasługują -podsumowuje Ziędalski.

komentarz »
  1. SJS 30 marca 2015 07:51 - Odpowiedź

    Umięście film na Youtube

Napisz komentarz »