Aktualności

Garwolin polskim centrum medycznym?

Opublikowano 10 listopada 2014, autor: Marta Kalinowska

Za 3-4 lata w Garwolinie może powstać Europejskie Uniwersum Medyczne. Są pierwsi zainteresowani realizacją przedsięwzięcia w Garwolinie – tych popiera i mobilizuje kandydujący na burmistrza Marek Janiec.

Przychodnia, szpital, zakłady diagnostyki i ośrodki rehabilitacyjne – wszystko na światowym poziomie, z wykwalifikowaną kadrą i najnowszymi technologiami medycznymi. Do tego kilkaset miejsc pracy i znaczące dochody do budżetu miasta z podatków.

 -To nie jest kiełbasa wyborcza -przekonuje Marek Janiec.

 

Powstaną specjalistyczne placówki z najlepszą kadrą

 

Pomysł zakłada utworzenie w Garwolinie swoistego miasteczka medycznego składającego się z nowoczesnych, wysokospecjalistycznych placówek medycznych, ośrodka dydaktyczno-naukowego oraz miniosiedla, na którym mieliby zamieszkać najlepsi europejscy i światowi specjaliści. Placówka stawiałaby przede wszystkim na leczenie chorób kardiologicznych oraz nowotworowych. To właśnie w niej przeprowadzana byłaby wirtualna koronografia – badanie, którego obecnie nie można wykonać w polskich szpitalach. I choć pomysł może wydawać się nieprawdopodobny i wizjonerski, są chętni ku jego realizacji, którzy przekonują, że Garwolin jest miejscem idealnym pod tego typu inwestycję.

-Zostałem poproszony o zrobienie badań, czy Garwolin jest miejscem, które nadaje się do tak dużej inwestycji medycznej. Uważam, że jest to bardzo dobra lokalizacja -twierdzi reprezentujący fundusz inwestycyjny, Edward Byczyński.Za wybudowaniem miasteczka w Garwolinie przemawia między innymi bliskość przewidzianej do modernizacji drogi S17 oraz możliwość wykupienia gruntów pod inwestycję od jednego właściciela. Obiekt miałby powstać na należących do powiatu terenach po drugiej stronie obwodnicy (na przeciwko Garwolińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej). O ile pomysł zaakceptują przyszła rada miasta i rada powiatu.

 

Część badań byłaby refundowana z NFZ

-Jeśli zostanę burmistrzem, przedstawię oficjalnie inwestorów i projekt (…). Nie jestem w stanie sobie wyobrazić, żebyśmy mogli z takiej możliwości nie skorzystać -przekonuje Marek Janiec dodając, że jeśli nie wygra wyborów samorządowych również będzie starał się przekonać radę do pomysłu utworzenia w Garwolinie miasteczka medycznego.

Koszt realizacji inwestycji waha się od kilkudziesięciu do kilkuset milionów euro. Leczenie w uniwersum ma odbywać się zarówno w oparciu o kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia, jak i prywatnie. Mieszkańcy mogliby korzystać z kartach lojalnościowych upoważniających ich do zniżek na zabiegi nierefundowane z NFZ.

Szczegółowe negocjacje dotyczące powstania inwestycji mają rozpocząć się zaraz po wyborach samorządowych.

-Nie mogliśmy podjąć ostatecznych negocjacji z władzami samorządowymi, którym kończy się kadencja. Chcemy zrobić to z nowymi władzami, dzięki czemu będziemy mieli dłuższą perspektywę czasową -podsumowuje Edward Byczyński.

Napisz komentarz »