Kości spod Garwolina mają 40 tysięcy lat
Opublikowano 07 listopada 2014, autor: Jarosław
Opublikowano wyniki badań stanowiska w żwirowni obok Garwolina. Odkryto tam między innymi szczątki mamuta włochatego, nosorożca włochatego i prażubra.
-Wreszcie udało nam się opracować paleontologiczne stanowisko w Garwolinie -informuje naszą redakcję doktor Marcin Żarski z Państwowego Instytutu Geologicznego.
Efektem jest artykuł, który został opublikowany w Przeglądzie Geologicznym (nr 10/1 październik 2014) oraz przesłany do nas. Nosi on tytuł: „Znalezisko kości ssaków plejstoceńskich w Garwolinie (Nizina Mazowiecka)”. Jego autorami są wspomniany doktor Żarski oraz doktor Gwidon Jakubowski z Muzeum Ziemi PAN w Warszawie oraz doktor Izabela Ploch.
Kilkadziesiąt kości ssaków plejstoceńskich znaleziono podczas budowy obwodnicy Garwolina w 2006 roku. Miało to miejsce w żwirowni, na terenie której znajduje się obecnie zbiornik wodny zwany „mamutem”.
Jak czytamy w artykule, z zabezpieczonych przez pracowników żwirowni kości, najwięcej należało do mamuta włochatego (między innymi fragmenty czaszki, kończyn i miednicy). Oznaczono także kości należące do nosorożca włochatego, prażubra i konia. Są to typowe gatunki dużych roślinożernych ssaków plejstoceńskich, które z końcem plejstocenu (11 700 lat temu), z wyjątkiem konia i renifera, wymarły.
Znalezisko kości dużych ssaków plejstoceńskich ma duże znaczenie dla badań fauny plejstoceńskiej, a także dla odtworzenia paleośrodowiska.
-Bardzo cenne są datowania bezwzględne kości, które pozwoliły w przybliżeniu ocenić ich wiek na około 40 000 lat. W Polsce w tym czasie klimat nieznacznie się ocieplił (średnia temperatura lipca dochodziła do 10 stopni) -czytamy w artykule.
Plejstocen jest także zwany epoką lodowcową. Trwał ponad 2,5 miliona lat. Zakończył się 11 700 lat temu.
Dlaczego w pobliżu dalej nie sa prowadzone wykopaliska poza terenem”Mamuta”?