Aktualności

PWiK określiło inwestycje na kolejne trzy lata

Opublikowano 22 listopada 2013, autor: Iga Gajowniczek

Obowiązujący plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, realizowany przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Garwolinie, uchwalany był na lata 2011-2013. Spółka opracowała harmonogram działań na kolejny okres.

Nowy, wieloletni plan, obowiązywać będzie w latach 2014-2016. Jest on podstawą działalności inwestycyjnej i elementem kształtowania taryf.

Opracowane założenia wynikają z oczekiwań mieszkańców -tłumaczy Jacek Bronisz, prezes PWiK.

W 2014 roku planuje się rozpocząć modernizację oczyszczalni ścieków. Inwestycja kosztować będzie 18 mln zł netto.

Na ulicy Andersa, Sławińskiej i Cichej powstanie kanalizacja grawitacyjna i ciśnieniowa. Koszt zadania wynosi 4,5 mln zł netto.

Budowę wodociągu zaplanowano też na ulicy Diamentowej i Zawady, zaś do wymiany są rury wodociągowe na odcinku SUW Ruda Talubska – Garwolin ulica Polna.

Inwestycja związana z budową kanalizacji sanitarnej realizowana ma być też na ulicy Beethovena, Diamentowa, Wojciechowskiego i Zawady.

Wydadzą 24 mln zł

 

W 2015 roku z kolei planuje się zmodernizować przepompownię oraz wybudować kanalizację w ulicy Rataja, Kościuszki oraz Budzeń.

Rok później natomiast prace te realizowane będą w ulicy Sienkiewicza i Mickiewicza. Zgodnie z założeniem w ulicy Sławińskiej i drodze prywatnej (puste działki) wykonane zostaną roboty wodociągowe, zaś w ulicy Stacyjnej przebudowa magistrali wodociągowej.

Łącznie w latach 2014-2016 na inwestycje wydatkowane zostanie blisko 24 mln zł.

Prezes spółki przyznaje jednak, że z szeregu zamierzeń jedynie oczyszczalnia będzie przynosiła zyski.

Podstawowym źródłem finansowania działań będą środki własne spółki oraz pochodzące z kredytów i dotacji. Plan zakłada także realizację zadań współfinansowanych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Alternatywa przewiduje także finansowanie ze środków pomocowych Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Plan realny czy fantastyczny?

 

Zgodnie z założeniem fundusze własne PWiK stanowić będą kwotę 5,2 mln zł, zaś pochodzące z zewnątrz 19 mln zł.

-Plan pozyskania środków zewnętrznych jest na poziomie 80 procent. Na ile możemy wierzyć, że jest on realny, a nie fantastyczny? -pytał podczas posiedzenia radnych Krzysztof Wielgosz.

Prezes spółki w odpowiedzi przyznał, że w jego ocenie realizacja oscylować będzie na poziomie 80-90 procent. Dodał także, że wcześniejsze założenia dokumentu opracowanego w 2011 roku dotyczące zadań inwestycyjnych udało się zrealizować w całości.

Okrojony został jedynie plan finansowy. Z racji tego, że nie dysponowaliśmy wystarczającymi środkami. Wszystko przez przedłużający się okres wprowadzania taryf -wyjaśnia Jacek Bronisz.

24 miliony złotych

tyle pochłonie realizacja zadań inwestycyjnych w latach 2014-2016

Lata wzrost cen wody o: wzrost cen ścieków o:
2015 0,09 0,21
2016 0,32 1,16
2017 0,05 0,42
RAZEM: 0,46 1,79

Napisz komentarz »