Aktualności, Kultura

Pamięci ks. Juszczyka

Opublikowano 09 sierpnia 2012, autor: MK.

Od 2 sierpnia w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej można zobaczyć ekspozycję poświęconą ks. kanonikowi Marianowi Juszczykowi, wieloletniemu proboszczowi parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie

Pamięci ks. Juszczyka

Wystawa znajduje się przy drzwiach wejściowych do wypożyczalni dla dorosłych. Na ekspozycję składają się przede wszystkim fotografie obrazujące działalność duszpasterską i społeczną księdza w okresie przed- i powojennym oraz fragmenty publikacji związanych z księdzem.

Ks. kanonik Marian Juszczyk był dziekanem dekanatu garwolińskiego od 6 sierpnia 1927 r. do 20 maja 1941 roku. W latach 1927-1929 był wiceproboszczem parafii Przemienienia Pańskiego, natomiast od 1929 roku – proboszczem. Poza działalnością duszpasterską koncentrującą się głównie wokół tworzenia wspólnot parafialnych, ks. Marian Juszczyk wspierał stacjonujący w Garwolinie 1. Pułk Strzelców Konnych zostając kapelanem pomocniczym garnizonu Garwolin oraz członków AK jako szef służby duszpasterskiej Armii Krajowej Obwodu „Gołąb”. W tym samym czasie, w latach 1929-1934, był członkiem Rady Miejskiej w Garwolinie.

Ekspozycja ma przypomnieć poświęcenie księdza, który ryzykując życie pomagał podczas wojny parafianom oraz uciekinierom z kresów wschodnich i Śląska, szukającym schronienia na terenie parafii. Za swoją działalność został rozstrzelany na polecenie władz niemieckich.Wystawę stworzoną w związku z 70. rocznicą męczeńskiej śmierci związanego z Garwolinem księdza, można zobaczyć do końca sierpnia.

Napisz komentarz »