Aktualności, Łaskarzew

W Izdebnie powstanie rondo

Opublikowano 10 lipca 2012, autor: Jarosław

Być może już w przyszłym roku w Izdebnie na skrzyżowaniu trzech dróg- dwóch powiatowych i jednej gminnej- powstanie rondo.

W Izdebnie powstanie rondo

W Izdebnie krzyżują się drogi powiatowe Garwolin – Łaskarzew – Maciejowice i Budel – Izdebno z gminną Izdebno – Dąbrowa. Każdy korzystający z tamtego skrzyżowania wie, że nie należy ono do najbezpieczniejszych. Dlatego pojawiły się plany wybudowania ronda.

-Jest już opracowana koncepcja na budowę ronda – wyjawia Marek Jonczak, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg.

-Na podstawie tej koncepcji określono konieczność zajętości prywatnych działek. Dalszy etap realizacji zadania jest uzależniony od tego, czy właściciele tych działek będą chcieli je zbyć – objaśnia.

Marian Janisiewicz, wójt gminy Łaskarzew, przeprowadził już rozmowy z mieszkańcami. 

-Na razie nikt nie zgłaszał sprzeciwu – informuje wójt.

Wydana przez niego decyzja o warunkach zabudowy uprawomocni się za kilka dni.

Inaczej wygląda sprawa z terenem należącym do nadleśnictwa. Starostwo występowało o nieodpłatne przekazanie działki. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie odpisała, że działkę można nabyć, ale w drodze przetargu. Czyli odpłatnie i bez pewności, że starostwo przetarg wygra.

-Dlatego zmienimy technologię i nie będziemy zajmowali działki nadleśnictwa. Na istniejącym naszym rowie wykonamy tzw. kryty rów, czyli położymy rury i wówczas wszystko się zmieści – uważa Jonczak.

Dyrektor wysłał do zarządu powiatu pismo z wnioskiem o podjęcie decyzji odnośnie zabezpieczenia środków na wykup gruntów od mieszkańców.

-Jeżeli zarząd je zabezpieczy, to my zlecamy geodecie wstępny podział tych działek -  zapowiada.

Żeby rozpocząć fizycznie prace, trzeba jeszcze przebrnąć przez całą procedurę. Gdy decyzja wójta się uprawomocni, a starostwo zabezpieczy pieniądze, będzie mogło zakupić działki. Jeśli będzie już posiadało prawo do dysponowania gruntem, to zleci wykonanie projektu. Na koniec pozostaje wydanie pozwolenia na budowę i będzie można przeprowadzić prace.

-Jeżeli przygotowalibyśmy projekt i złożyli wniosek o dofinansowanie, to robota mogłaby ruszyć w przyszłym roku –  zapowiada dyrektor.

komentarz »
  1. Łukasz 10 lipca 2012 13:29 - Odpowiedź

    Wreszcie- my jako mieszkańcy nie mogliśmy się doprosić i doczekać na tą przebudowę- a że jest teraz niebezpiecznie to chyba wie każdy, kto raz chociaż tamtędy jechał.

Napisz komentarz »