Aktualności, Turystyka

Do lasu, ale z głową

Opublikowano 09 lipca 2012, autor: Jarosław

Sezon wycieczek za miasto trwa już w najlepsze. Warto więc przypomnieć, co do zaoferowania mieszkańcom ma Nadleśnictwo Garwolin

Do lasu, ale z głową

O atrakcjach na terenie nadleśnictwa i zasadach przebywania w lesie opowiada Jan Karwowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Garwolin.

Bardzo ważnym miejscem spacerów jest niewątpliwie Leśna Ścieżka Przyrodniczo-Kulturowa w Hucie Garwolińskiej, powstała przy udziale m.in. garwolińskiego starostwa. Na trasie o długości ok. 4 km znajdują się przystanki tematyczne z tablicami informacyjnymi, a także m.in. staw z pomostem oraz dwie ambony widokowe.

-Trasa zaczyna się i kończy na parkingu, gdzie znajdują się m.in. wiaty, plac zabaw, ujęcie wody pitnej, punkt segregacji śmieci, mapa poglądowa gatunków -opowiada Karwowski.

Kolejnym ciekawym miejscem jest zwierzyniec w Cyganówce.

-Można tam zobaczyć jelenie, dziki, daniele, świnki wietnamskie, kozy, koniki polskie -wymienia nadleśniczy.

Izba Przyrodniczo-Leśna w Podzamczu mieści się w starej oficynie podworskiej.

-Może jest skromna, ale na pewno ciekawa -uważa nadleśniczy. Dotyczy ochrony lasu, można w niej obejrzeć m.in. trofea zwierząt i dawne narzędzia gospodarskie, a także posłuchać odgłosów zwierząt czy obejrzeć film przyrodniczy.

-Co roku zwiedza ją około 1,5 tys. osób -zaznacza Karwowski.

Warto jeszcze wspomnieć o szkółce leśnej w Podłężu, przy której są tablice edukacyjne oraz o szlakach pieszych i rowerowych, biegnących częściowo przez lasy.

-Las jest dostępny dla wszystkich – podkreśla Jan Karwowski. Można poruszać się po nim pieszo i rowerem, zbierać grzyby czy zioła.

-Ale zgodnie z ustawą o lasach obowiązuje zakaz poruszania się pojazdami silnikowymi -zaznacza nadleśniczy. Nie można również chodzić po terenie rezerwatów przyrody.

Nie wolno także rozpalać w lesie ognisk, poza miejscami do tego wyznaczonymi. Na terenie nadleśnictwa takie znajdują przy izbie w Podzamczu, ścieżce w Hucie Garwolińskiej i zwierzyńcu w Cyganówce. Jak zaznacza nadleśniczy, lasy na naszym terenie leżą w strefie najwyższego zagrożenia pożarowego. Dlatego wędrując po nich należy zachować ostrożność, zwłaszcza podczas okresów bezdeszczowych.

Napisz komentarz »