REKLAMA
950x200

Aktualności, Kultura

Melpomena zawładnęła Domem Kultury w Garwolinie

Opublikowano 28 czerwca 2014, autor:

Sześćdziesiąt lat Domu Kultury, czternaście lat pracy twórczej „Teatru Rękawiczka” oraz trzy lata istnienia „Teatru Tymczasem” – w ramach obchodów tych trzech rocznic zorganizowano teatralną ucztę duchową.

święto teatrów

„W Garwolinie w wielkim mieście jest teatrów chyba dwieście” -   pod takim hasłem, w ramach święta teatrów, odbywało się spotkanie młodych aktorów.

W niedzielne popołudnie i wieczór, 22 czerwca, w sali widowiskowej Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie miłośnicy sztuki teatralnej mogli obejrzeć maraton teatralny w wykonaniu dzieci i młodzieży skupionej wokół CSiK – Scena oraz uczniów Publicznego Gimnazjum z Woli Rębkowskiej.

Siedem spektakli wystawionych w ciągu sześciu godzin dostarczyło garwolińskim miłośnikom Melpomeny prawdziwą ucztę duchową. Otwierając Święto Teatrów dyrektor CSiK Jarosław Kargol witając młodych aktorów i zgromadzoną publiczność powiedział między innymi:

-Nie pamiętam, aby któryś rok w mojej kadencji na stanowisku dyrektora był tak obfity w działalność teatralną jak obecny. Rok 2014, jako rok jubileuszu Domu Kultury jest rokiem przebogatym w działalność wielu grup teatralnych skupionych wokół garwolińskiej sceny. W ubiegłym tygodniu odbyły się dwie premiery. Mieliśmy możliwość zobaczyć spektakle Teatru Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Teatru O!Mamy. Dzisiaj przed nami grupy dziecięce i młodzieżowe. Jest to spore wydarzenie w życiu kulturalnym naszego miasta. Wielką rolę w tym przedsięwzięciu odegrała pani Izabeli Rękawek, która jest nie tylko autorką scenariuszy i reżyserii, ale przede wszystkim animatorką kultury i dobrym duchem lokalnego teatru.

Jako pierwszy, wystąpił Teatr Mała Rękawiczka w spektaklu „Tu nie ma miejsca na Szekspira” w nawiązaniu do dramatu „Romeo i Julia”. Maria Rękawek w monodramie „O dziewczynce, która podeptała chleb” na podstawie baśni Andersena ukazała relacje zachodzące między matką a córką. Oba przedstawienia reżyserowała Izabela Rękawek. O dwoistości świata, w którym możemy zarażać się złem, ale także i dobrem, które zwycięża, opowiadał spektakl w reżyserii Małgorzaty Walendy „Puszyste i Puchate”. Izabela Rękawek była także autorką przedstawień Teatru Rękawiczka „Oto człowiek” przygotowanym w ramach wymiany kulturalnej uczniów. Jego premiera odbyła się w Zespole Szkół nr 2 w Garwolinie z okazji wizyty młodzieży z Hiszpanii i Turcji oraz „Ot – cienie miłości na podstawie Fredry”. Grupa teatralna z Publicznego Gimnazjum w Woli Rębkowskiej w spektaklu „Droga” w reżyserii Anny Szyszka ukazała modny dziś temat o Janie Pawle II, jego drodze do kapłaństwa i zamiłowaniu do teatru.

-Co roku obchodzimy urodziny Teatru Rękawiczka w ramach Święta Teatrów Amatorskich w Garwolinie i w naszym powiecie. Jestem zadowolona, że z roku na rok coraz więcej powstaje amatorskich grup teatralnych, które mają spektakle na coraz wyższym poziomie i zdobywają nagrody na spotkaniach regionalnych i wojewódzkich. Dzisiejsze spotkanie było niejako przeglądem rocznej pracy twórczej dzieci i młodzieży szkolnej. Musze powiedzieć, że poziom artystyczny, jak na dziecięce teatry amatorskie był wysoki i zadawalający. Cieszę się, że mamy tak utalentowanych młodych aktorów -powiedziała animatorka garwolińskiej kultury teatralnej Izabela Rękawek.

W antrakcie spektakli w ogrodach Domu Kultury uczestnicy przeglądu teatrów amatorskich i goście poczęstowani zostali pieczoną kiełbaską, ciastami i napojami.

 

Andrzej Ciosek

święto teatrów x 988

  • x 988
komentarz »
  1. Ivan 30 czerwca 2014 21:24 - Odpowiedź

    Ale Andreju spadłeś. Z komentatora politycznego relacjonujesz cepelię. Starość nie radość, a jeszcze Basia zabiera dużo czasu.

Napisz komentarz »