Aktualności

Helikopterem lepiej niż na piechotę

Opublikowano 03 października 2016, autor:

W ostatnich dniach można było zaobserwować na garwolińskim niebie mały, czerwony helikopter. Podniebny pojazd szybko zdobył miano „tajemniczego”. Zbadaliśmy sprawę. Okazuje się, że śmigłowiec służy do zbierania danych o stanie linii średniego napięcia.

Obloty linii na terenie naszego powiatu mają potrwać do końca roku.

Szczegóły badań przybliża Katarzyna Burda-Mazurek, specjalista ds. komunikacji warszawskiego oddziału PGE Dystrybucja. Z pokładu helikoptera jest rejestrowany metodą cyfrową precyzyjny obraz sieci.

Wykorzystywana nawigacja, laser, kamery termowizyjne i kamery fotogrametryczne o różnych parametrach dają materiał, który następnie można oglądać i analizować na ekranie komputera.

-Pozyskane dane są bardzo dokładne, a na materiale fotograficznym można bez problemu rozpoznać np. zbliżenia gałęzi drzew, uszkodzone zaciski, izolatory, czy elementy o podwyższonej temperaturze –wyjaśnia K. Burda-Mazurek.

Dzięki wykonanym oblotom uzyskuje się dane, dotyczące stanu poszczególnych linii średniego napięcia.

Pozyskane dane są bardzo dokładne

W ramach eksploatacji linie energetyczne muszą być poddawane okresowo tzw. oględzinom. Podczas tradycyjnych oględzin brygada elektromonterów wędruje wzdłuż kilometrowych odcinków linii, przygląda się pracy urządzeń i sporządza notatki. Na ich podstawie wykonuje się potem potrzebne prace, np. podcinkę gałęzi, czy wymianę rdzewiejących lub przegrzewających się elementów.

Nie wszystko jednak można dostrzec z ziemi. Jak mówi K. Burda-Mazurek, w porównaniu z tradycyjnymi metodami oględzin linii, zyski z oblotów są ogromne i dają nowe możliwości pracownikom, zajmującym się eksploatacją sieci.

-Teraz mogą bez wyjazdu i żmudnych poszukiwań w terenie wskazać na ekranie komputera miejsca wymagające pilnej interwencji elektromonterów. Tym samym zapobiegamy powstaniu awarii, ponieważ usuniemy usterki na liniach, zanim dojdzie do awaryjnego wyłączenia w sieci -podkreśla przedstawicielka PGE Dystrybucja.

Obloty linii na terenie Rejonu Mińsk Mazowiecki, w tym Posterunku Garwolin, PGE Dystrybucja zleciła firmie VIMAP.  Mają potrwać do końca roku.


Dlaczego akurat helikoptery?

Katarzyna Burda-Mazurek, PGE Dystrybucja:
-Na świecie helikoptery już od dawna są wykorzystywane do oblotów i wykonywania oględzin sieci energetycznych. Dzięki temu nowoczesny sposób diagnozowania sieci udoskonalał się i upowszechniał, a koszty obniżały. Ponadto rozwój technologii pozwolił na znaczne poszerzenie zakresu uzyskiwanych danych i lepszą automatyzację całego procesu. Wszystkie te czynniki wpłynęły na decyzję o zastosowaniu tej metody także dla sieci PGE Dystrybucja.


Napisz komentarz »