Aktualności, Historia, Ludzie

Most może zostać „wizytówką” miasta

Opublikowano 06 października 2016, autor:

Twórcy portalu Garwolin.org wyszli z inicjatywą przywrócenia łuków na garwolińskim moście.
-To symbol naszego miasta -mówią.

Pomysł zrodził się w głowach Sebastiana Jędrycha i Krzysztofa Kota – twórców portalu – już ponad trzy lata temu.

Zaczęło się od udostępnienia w internecie dawnych zdjęć mostu na Wildze.

-Internauci zaczęli sentymentalnie wspominać łuki. Tym samym utwierdzili nas w przekonaniu, że ta inicjatywa jest słuszna -mówi Sebastian.

Zdaniem pomysłodawców most z charakterystycznymi łukami i budynek kolegiaty Przemienia Pańskiego są dwoma najbardziej rozpoznawanymi punktami Garwolina.

-Most z łukami, które przetrwały bombardowanie to miejsce, które symbolizuje ciągłość przedwojennego Garwolina z powojennym. To miejsce spotkań Garwolinian. W wielu albumach rodzinnych znajdują się zdjęcia robione na tle mostu z łukami –zauważa Krzysztof.

Łuki wpłyną na promocję miasta?

Według twórców portalu budowa łuków nie wiązałaby się z przebudową mostu, przez co inwestycja byłaby zdecydowanie tańsza, a prace – mniej uciążliwe dla kierowców. W grę wchodziłoby postawienie łuków obok istniejących barierek. Inwestycja miałaby jednak nie tylko wartość sentymentalną. Most, po instalacji łuków, miałby stanowić bowiem jedną z lokalnych atrakcji – na przykład poprzez wykonanie iluminacji obiektu, który odbijając się w Wildze, w ciekawy sposób wkomponowywałby się w krajobraz Garwolina. Zadanie, zdaniem inicjatorów, mogłoby zostać sfinansowane ze środków zarezerwowanych na promocję miasta.

-Most z łukami i odpowiednią iluminacją z pewnością taką promocją dla miasta by był. Z pewnością cieszyłby oko nie tylko osób z powiatu garwolińskiego, ale także przejezdnych -dodaje Sebastian Jędrych.

Zdjęcia mostu w dawnej postaci można znaleźć na stronie www.garwolin.org

Zdjęcia mostu w dawnej postaci można znaleźć na stronie www.garwolin.org

Pomysłodawcy mają już za sobą pierwsze rozmowy z burmistrzem Tadeuszem Mikulskim. Włodarz pozytywnie odniósł się do inicjatywy. Teraz przed Sebastianem i Krzysztofem znalezienie architekta, który opracuje projekt i przygotuje kosztorys inwestycji.

Same łuki miałyby powrócić na garwoliński most za siedem lat – w 2023 roku, na który przypada 600. rocznica nadania Garwolinowi praw miejskich.


Dlaczego łuków nie ma na moście?
Łuki zostały zniszczone podczas remontu mostu pod koniec lat 90-tych. Wówczas jego zarządcą była Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. W chwili obecnej most należy do miasta i to właśnie miasto ma wpływ na jego obecny wygląd.
Jesienią ubiegłego roku przebudowana została nawierzchnia na pasie jezdni w kierunku Lublin-Warszawa. Inwestycją objętych było 50 m drogi.


Tekst i zdjęcie: Marta Kalinowska

Inicjatorami powrotu łuków na garwoliński most są Sebastian Jędrych (na zdj. z lewej) i Krzysztof Kot (na zdj. z prawej) - twórcy portalu Garwolin.org. Inwestycja miałaby zostać zrealizowana w 2023 roku.

Inicjatorami powrotu łuków na garwoliński most są Sebastian Jędrych (na zdj. z lewej) i Krzysztof Kot (na zdj. z prawej) – twórcy portalu Garwolin.org. Inwestycja miałaby zostać zrealizowana w 2023 roku.

komentarze »
 1. Grzegorz 6 października 2016 15:00 - Odpowiedź

  Bardzo dobry pomysl. Architektura kazdego mostu jest niepowtarzalna i jak zauwazaja pomyslodawcy moze stanowic wizytowke miasta. Obecny most to metalowa kladka bez wyrazu pokryta asfaltem. Moze „stary” most nie byl architektoniczna perelka ale za to byl oryginalny i wtapial sie naturalnie w krajobraz miasta. Mam nadzieje, ze projekt dojdzie do skutku.

  • AS777 9 października 2016 17:42 - Odpowiedź

   Dołączam do przedmówcy i jestem za łukami na moście, oby tylko nie chciał ktoś naśladować i powtórzyć jazdę motocyklem na łukach jak to miało miejsce dawniej przez pana Szarka, choć wykonanie było dziełem mistrza…

 2. matka 6 października 2016 19:54 - Odpowiedź

  Sebastian z Krzysztofem czasem za bardzo się lansują. Więcej pokory

Napisz komentarz »