Aktualności, Atrakcje turystyczne, Miastków Kościelny, Miejsca, Turystyka, Z gmin

Zakochać się w alpakach [KONKURS !!!]

Opublikowano 03 września 2018, autor:

Pasja do tych egzotycznych zwierząt przerodziła się w rodzinny biznes. Alpaki wprost z Ameryki Południowej można zobaczyć w Woli Miastkowskiej.

 

 

 

 

 

„Zagroda Alpaki” w Woli Miastkowskiej pierwsza taka hodowla w naszym powiecie. Liczy 30 sztuk. O sympatyczne zwierzaki troszczą się państwo Siwkowie i Urbankowscy. To biznes rodzinny. Hodowlą zajmują się cztery osoby.

-Ja i mój mąż Hubert  oraz moja siostra Justyna jesteśmy odpowiedzialni za codzienną opiekę i pielęgnację zwierzaków. Adam – mąż siostry – bardzie odpowiada za sprawy marketingowe -zdradza nam jedna z właścicielek zagrody, Katarzyna Siwek.

Przedsiębiorcza rodzina założyła „Zagrodę Alpaki” dopiero w lipcu tego roku. A to dzięki unijnemu dofinansowaniu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Pierwsze alpaki trafiły jednak do Woli Miastkowskiej już pięć lat temu.

 

„Towar bardzo luksusowy”

 

-Sprowadziliśmy je z Chile. Szukaliśmy niebanalnego pomysłu na działalność wykorzystując przy tym posiadane gospodarstwo. Jak już zobaczyliśmy alpaki, zapadła decyzja, że chcemy je hodować -zdradza nam jedna właścicielek hodowli Katarzyna Siwek.

Jak zaznacza, codzienna opieka nad tymi egzotycznymi zwierzakami nie jest wymagająca.

Alpaki to bardzo przyjemne zwierzęta, delikatne ale łatwe w hodowli, choć trzeba im poświęcić trochę czasu na kosmetykę. Jedzą trawę, siano i muszą mieć dużo witamin. Jeśli są odpowiednio utrzymane i zadbane, to rzadko wymagają interwencji weterynaryjnej -wyjaśnia nam pani Katarzyna.

Oprócz oczywistej przyjemności z opieki nad alpakami, z hodowli płynie jeszcze jedna ważna korzyść, a mianowicie włókno zwierzaków. To towar bardzo luksusowy. Właścicielka zagrody zwraca uwagę, że wełna alpak jest niezwykle ciepła i trwała – sześciokrotnie cieplejsza i trzykrotnie trwalsza od owczej. Ponadto, nie zawiera lanoliny, więc nie kumuluje roztoczy. Jest higroskopijna, co pozwala absorbować wilgoć ze środowiska, nie zmieniając właściwości i wyglądu.

Po każdorocznym strzyżeniu przebieramy wełnę, czyścimy, greplujemy i wysyłamy do przędzalni. Potem dziergamy z naszej włóczki czapki, szaliki i inne milutkie dodatki. Resztę runa wykorzystujemy do produkcji kołder -uchyla rąbka tajemnicy nasza rozmówczyni.

 

Wesoła zagroda

 

„Zagroda Alpaki” to miejsce, gdzie można spędzić czas z alpakami poznać ich zwyczaje, zabrać na spacer i wypocząć na łonie natury.

Na naszym terenie jest do dyspozycji namiot, altana, piaskownica i mini plac zabaw dla dzieci. Istnieje możliwość dłuższego pobytu z dodatkowymi atrakcjami jak np grill,  ognisko, animacje dla dzieci, gry i zabawy. Organizujemy przyjęcia urodzinowe dla dzieci oraz zajęcia dla szkół i przedszkoli -wylicza właścicielka hodowli.

Szczegóły oraz kontakt można znaleźć na Facebook`owej stronie „Zagroda Alpaki”.

 


UWAGA KONKURS!

Razem z „Zagrodą Alpaki” gazeta Twój Głos organizuje konkurs plastyczny dla małych i dużych Czytelników naszego tygodnika!
Wystarczy wykonać pracę plastyczną dowolną techniką. Tematem przewodnim ma być alpaka. Dozwolone są też prace rodzinne!
Wasze dzieła możecie wysyłać pocztą na adres redakcji w Garwolinie, bądź przynosić je osobiście.

Do wygrania są trzy wejściówki do „Zagrody Alpaki” w Woli Miastkowskiej:

I miejsce – wejściówka dla 2 dorosłych + 2 dzieci;

II miejsce – wejściówka dla 2 dorosłych i 1 dziecka;

III miejsce – wejściówka dla 1 dorosłego i 1 dziecka.

Wszystkie prace opublikujemy na naszym Facebooku, a prace zwycięzców na łamach gazety Twój Głos.

*konkurs trwa do 10 września.


-Alpaki to bardzo przyjemne zwierzęta -zapewnia nas pani Katarzyna

Napisz komentarz »