Aktualności, Łaskarzew, Z gmin

Wyjątkowe uzupełnienie obchodów

Opublikowano 24 września 2019, autor:

Po raz pierwszy w historii Łaskarzewa przygotowano rekonstrukcję historyczną, przedstawiającą obronę i spalenie miasta we wrześniu 1939 roku.

-To wydarzenie absolutnie wyjątkowe, pierwsze w historii miasta. Przygotowane z dużym rozmachem, bardzo realistyczne. Mieszkańcy, zwłaszcza starsi, nie kryli łez i wzruszenia. Powtarzały się opinie, że „czegoś takiego jeszcze w Łaskarzewie nie było”. Inscenizacja została bardzo pozytywnie przyjęta przez mieszkańców. Bardzo dziękuję wszystkim organizatorom i grupom rekonstrukcyjnym -podsumowuje Piknik Militarny burmistrz Łaskarzewa Anna Laskowska.

Mieszkańcy Łaskarzewa mogli nie tylko przyjrzeć się historycznemu umundurowaniu, ale też porozmawiać z członkami grup rekonstrukcyjnych.

Głównym punktem programu była inscenizacja historyczna pt.: „Obrona Łaskarzewa”. Wzięło w niej udział sześć grup rekonstrukcyjnych: GRH Dezerter, Stowarzyszenie GRH Powstaniec Śląski, 78. Sturm Division, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Kresy, Grupa Rekonstrukcyjna CSP KOP i Klub Wojownik.
Podczas inscenizacji użyto historycznej broni i wykorzystano efekty specjalne,a z koncertem pieśni patriotycznych wystąpili uczniowie z ZS nr 1 i ZS nr 2 oraz z przedszkola „Leśny Zakątek”.
www.miastolaskarzew.pl
Napisz komentarz »