Aktualności, Kalendarz wydarzeń, Rozrywka, Sport

Święto Rodziny, czyli atrakcje dla wszystkich

Opublikowano 03 kwietnia 2019, autor:

Wydarzenie w Trzciance będzie połączeniem trzech inicjatyw.

Do działania przystąpili: Fundacja „Podaj Dobro”, Mariapoli Fiore, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i inne organizacje pozarządowe.

W ubiegłym roku odbył się I Ogólnopolski Bieg Przełajowy Wychowanków Pieczy Zastępczej pod hasłem „MAM w SOBIE SIŁĘ”. W tym roku (18 maja) w rozszerzonej formie planowana jest druga edycja tego wydarzenia.

Będzie to też okazja do świętowania Dnia Zastępczego Rodzicielstwa oraz 23. rocznicy powstania miasteczka Mariapoli Fiore.

Pojawiła się myśl, aby oprócz naszych podopiecznych zaprosić innych młodych ludzi. Będzie to dla nich okazja, by nawiązać nowe znajomości, aby jedni drugich mogli ubogacać -mówi Teresa Twardosz, prezes fundacji „Podaj Dobro” z Trzcianki.

Jednym z głównych punktów programu będą zmagania sportowe. Do udziału w biegu MAM w SOBIE SIŁĘ zapraszani są wychowankowie od 15. roku życia i pełnoletni przebywający obecnie w placówkach opiekuńczo-wychowawczych i rodzinach zastępczych. Bieg RUN FOR UNITY organizowany jest natomiast dla wszystkich chętnych na dwóch dystansach- 5 km i 2 km. Wychowankowie pieczy zastępczej poniżej 15 lat zatem mogą pobiec na dystansie 2 km. Szczegóły dostępne są na stronie www.podajdobro.pl/mamwsobiesile.

Run4unity, czyli Bieg dla jedności to wyjątkowe wydarzenie, które łączy młodych ludzi z całego świata. Co roku, równolegle w dziesiątkach miast na całym świecie, organizowane są gry i zawody sportowe. Wszystkim przyświeca ten sam cel – pragną przyczynić się do osiągnięcia pokoju i jedności rodziny ludzkiej -wyjaśnia Izabela Starzec z Ruchu Focolari.

Zbiórka do puszek

Piknik odbędzie się na terenie miasteczka Mariapoli Fiore w Trzciance, jednym z 25 miasteczek Ruchu Focolari rozsianych na pięciu kontynentach.

O godzinie 11:00 odbędzie się msza święta. O 12:30 rozpoczną się biegi, a po nich kolejne atrakcje. O 17:00 wystąpi z koncertem Szymon Chodyniecki i zespół Hakuna Matata.

Bardzo się cieszę, że udało się przy współpracy Urzędu Gminy Wilga i Gminnego Ośrodka Kultury złożyć projekt i pozyskać środki od samorządu województwa mazowieckiego na wydarzenie kulturalne -mówi o występach muzycznych Agnieszka Nagadowska, przewodnicząca rady gminy Wilga.

Radość jest tym większa, że w organizację zaangażowały się również miejscowe grupy społeczne- GOK Wilga, gminne jednostki OSP, rada gminy Wilga, koło gospodyń wiejskich z Trzcianki i inni -wymienia radna.

Wydarzenie to przede wszystkim wspólna zabawa. Przyjemne jednak połączone zostanie z pożytecznym. Wzorem roku ubiegłego, prowadzona będzie zbiórka do puszek.

Chcemy sfinansować testy kompetencji i praktyki zawodowe dla naszych podopiecznych. Poprzednio udało się pomóc czterem osobom, a w tym roku mam nadzieję, że większej liczbie -precyzuje cel kwesty prezes fundacji „Podaj Dobro”.

Nagrody od samego prezydenta

Podczas Święta Rodziny PCPR będzie świętować Dzień Zastępczego Rodzicielstwa.

Chcielibyśmy w ten sposób podziękować naszym rodzinom zastępczym z terenu powiatu za podjęty trud wychowania dzieci, których rodzice znaleźli się w kryzysie -mówi Janina Kula, dyrektor PCPR.

W ramach pikniku planowane są konkursy plastyczne, gry terenowe, mecz piłki nożnej, loteria fantowa i stoisko promujące rodzicielstwo zastępcze.

Taki dzień organizowaliśmy rokrocznie. Tym razem zdecydowaliśmy się jednak na połączenie wydarzeń, aby uczestnicy mogli skorzystać z większej ilości atrakcji -wyjaśnia dyrektor.

Założycielka Ruchu Focolari Chiara Lubich w swoim testamencie zostawiła przesłanie – „Bądźcie rodziną”. Otwieramy się zatem, by być rodziną dla tych, których życie nie oszczędza i dla tych, którzy chcieliby wspólnie tworzyć to wydarzenie. Dlatego dziękuję Stowarzyszeniu Truchtacz.pl, Zespołowi Szkół nr 2 w Garwolinie, Hufcowi Garwolińsko-Pilawskiemu Skautów Europy, Radzie Gminy Wilga, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz członkom Koła Gospodyń Wiejskich w Trzciance, że odpowiedzieli na zaproszenie -przyznaje Teresa Twardosz.

Patronat nad Świętem Rodziny objął minister sportu i turystyki Witold Bańka oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Podobnie jak w ubiegłym roku, prezydent Andrzej Duda ufunduje nagrody dla najmłodszych uczestników biegów. O przekaz medialny zadba zaś Wasz tygodnik lokalny – gazeta Twój Głos.

Napisz komentarz »