Aktualności, Ludzie

Wczoraj ruszyli na pątniczy szlak

Opublikowano 04 sierpnia 2017, autor: Ewelina Karbowska

Z różańcem w dłoni i z modlitwą na ustach 3 sierpnia sześć grup pielgrzymkowych z miejscowości z terenu powiatu garwolińskiego wyszło w trwającą do 15 sierpnia 37. Pieszą Pielgrzymkę Podlaską na Jasną Górę.

 

 

 

Hasłem tegorocznego pielgrzymowania do tronu Jasnogórskiej Matki są słowa „Idźcie i głoście z Maryją”. Jest to dla wiernych jedna z form przygotowania do świętowania Jubileuszu 200–lecia powstania diecezji siedleckiej.

Pielgrzymka wędruje dwiema kolumnami. Ta siedlecka posiada numerację od 1 do 9. W jej skład wchodzą grupy skupiające mieszkańców naszego powiatu: 7a (parafia Przemienienia Pańskiego w Garwolinie), 7b (parafia Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie), 7c (Sobienie – Dekanat Osiecki), 9a (Żelechów – Dekanat Żelechowski), 9b (Łaskarzew i Sobolew – Dekanat Łaskarzewski) oraz 9c (parafia Gończyce).

Pątnicy z Garwolina rozpoczęli swój wielodniowy marsz sprzed Kolegiaty pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. Wspólna msza przed wyjściem dla grupy 7a i 7b była sprawowana w czwartek o godz. 6:30. Przewodniczył jej sam ks. biskup.

Grupie 7a (patron: św. Wojciech, kolor: biało- czerwona) przewodniczy ks. Krzysztof Banasiuk, a grupie 7b (patron: św. Wojciech, kolor: fioletowa) ks. Jakub Wyrozębski.

Najpóźniej, bo w piątek wyruszył Żelechów

Grupa 7c Sobienie (patron: bł. Męczennicy Podlascy, kolor: błękitny) wyszła z Sobienich Jezior 3 sierpnia. Przewodnikiem jest po raz pierwszy ks. Krzysztof Nowachowicz z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wildze. Tego samego dnia wyruszyła grupa 9 b z dekanatu łaskarzewskiego (patron: św. Kasper de Buffalo, Matka Boża Nieustającej Pomocy, kolor: amarantowa). Są to wierni z Łaskarzewa i Sobolewa. Opiekunem pątników jest ks. Adam Woźniak. Grupa 9 c to wierni z parafii Gończyce (patron: Matka Boża Szkaplerzna, kolor: amarantowa). Opiekunami pielgrzymów są księża Jan Spólny i Arkadiusz Markowski. Wierni wyruszyli 3 sierpnia po mszy o godzinie 10:00.

Grupa 9a jest zaś z dekanatu żelechowskiego (patron: św. Maksymilian Kolbe, kolor: żółto – niebieska). Stanowią ją wierni ze Stoczka Łukowskiego i Żelechowa. Przewodnikiem jest ks. Leszek Mućka. Wierni wyszli 4 sierpnia po mszy sprzed parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Żelechowie.

Już w sobotę, 5 sierpnia wszystkie grupy z naszego powiatu spotkają się w Dęblinie, gdzie odprawiona zostanie wspólna msza. Tu też nastąpi uformowanie Pielgrzymki Podlaskiej w dwie kolumny: siedlecką i bialską.

Tych, którzy nie zdecydowali się wyruszyć do Częstochowy, namawiamy do odwiedzania pątników z powiatu garwolińskiego w trakcie pielgrzymki. Takie wsparcie z pewnością im się przyda. Można też podjąć pielgrzymkę duchową.

Napisz komentarz »