Aktualności, Ludzie, Łaskarzew, Z gmin, Z życia szkół

O autyzmie w Łaskarzewie

Opublikowano 22 kwietnia 2017, autor: Wioleta Zając

Kwiecień to miesiąc Świadomości Autyzmu. Dyrekcja oraz nauczycielki z Zespołu Szkół nr 1 w Łaskarzewie wykorzystały ten czas na zorganizowanie warsztatów, który miały za zadanie pokazać uczniom czym jest autyzm.

Na zaproszenie nauczycielek – Urszuli Szarek i Agaty Majewskiej, w łaskarzewskiej szkole odbyły się zajęcia, które poprowadziła prezes fundacji „Autyzmowcy” – Anna Gładysz.

Chcemy poprzez warsztaty pokazać uczniom, że ludzie z autyzmem żyją obok nas. Żeby ich zachowanie nie wydawało się im dziwne, mimo tego, że odbiega od norm i że to są wartościowi, bardzo inteligentni ludzie -podkreśla Urszula Majewska.

Bardzo wzrosła liczba dzieci, które rodzą się z autyzmem. W naszym lokalnym społeczeństwie też rośnie ich liczba, dlatego chcemy uświadamiać uczniów, jak funkcjonują takie osoby i pokazać, że to nie jest choroba, tylko zaburzenie neurologiczne. By w bardziej ludzki sposób patrzyli na uczniów z autyzmem -uzupełnia Agata Majewska.

Obie organizatorki warsztatów pracują z dwoma uczniami jako nauczycielki wspomagające. Zajęcia na temat autyzmu zostały zorganizowane dla klas IV-VI, ponieważ dzieci, które aktualnie są pod ich opieką, za rok pójdą do czwartej klasy.

Chcemy, by ich koledzy byli świadomi ich zachowań -mówią zgodnie nauczycielki.

Warsztaty z Anną Gładysz składały się z kilku części. Każda z nich aktywizowała dzieci. Była krótka pogadanka, prezentacja filmów, a także zajęcia praktyczne. Uczniowie na własnej skórze mogli poczuć, jak funkcjonują autystycy.

Prezes fundacji uświadomiła dzieciom, że osoby z takim zaburzeniem bardziej intensywnie odbierają bodźce zewnętrze i mają problemy z koncentracją.

Napisz komentarz »