Aktualności, Z życia szkół

Milicja wkroczyła do szkoły

Opublikowano 18 grudnia 2014, autor: JS.

Młodzi ludzie przypomnieli swoim rówieśnikom oraz mieszkańcom Garwolina o bolesnym czasie stanu wojennego. Czytali dekret o jego wprowadzeniu, rozdawali ulotki, rozmawiali z ludźmi.

Milicja wkroczyła do szkoły

Najpierw patrole milicji przeszły korytarzami Liceum Ogólnokształcącego imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego. Milicjanci odwiedzili każdą klasę, czytając fragmenty dekretu o wprowadzeniu stanu wojennego. Młodzież mogła na własne oczy zobaczyć, jak wyglądało uzbrojenie i umundurowanie ludzi, którzy pacyfikowali społeczne rozruchy w okresie PRL-u.

-Podstawowym celem całej akcji było przypomnienie uczniom o bolesnej rocznicy, jaką było wprowadzenie stanu wojennego. Bardzo ważne jest byśmy to my- młodzi ludzie, urodzeni już w nowym systemie, pielęgnowali pamięć o tamtych dniach -opowiada jeden z koordynatorów przedsięwzięcia Krystian Jaworski.

Następnego dnia milicjanci wyszli na ulice Garwolina, rozdając ulotki informujące o akcji. Jak mówi Jaworski, odzew mieszkańców był na ogół pozytywny.

-Starsi ze wzruszeniem opowiadali nam o tamtych dniach. Usłyszeliśmy kilka kawałów o „Zomowcach” -relacjonuje.

Patrole milicji na ulicach miasta zwracały dużą uwagę wszystkich uczestników ruchu. Kierowcy trąbili, przechodnie robili zdjęcia.

Happening został przeprowadzony 12 i 13 grudnia w ramach akcji ” Młodzi Pamiętają”. Organizatorami były trzy organizacje młodzieżowe: Niezależne Zrzeszenie Studentów, Fundacja Odpowiedzialność Obywatelska i Klub Jagielloński, we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Oprócz Garwolina, podobne akcje odbyły się także w Gdańsku, Poznaniu, Warszawie, Lublinie, Krakowie i Rzeszowie.

Koordynatorami przedsięwzięcia w Garwolinie byli uczeń LO na Długiej Michał Piekarski i wspomniany Krystian Jaworski, przedstawiciel Niezależnego Zrzeszenia Studentów, będący jednocześnie krajowym koordynatorem ogólnopolskiego projektu realizowanego przez NZS, Wielkie Korepetycje z Historii.

Napisz komentarz »

Motocykle, skutery, choppery 125 - Jaki wybrać? Jaki kupić?