Aktualności, Ludzie

Seniorzy z Garwolina zadbają o swój sen

Opublikowano 05 grudnia 2014, autor:

W jaki sposób radzić sobie z zaburzeniami snu i bezsennością? Tego dowiedzą się słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku „EDUKATOR” w Garwolinie. Podczas specjalnego wykładu Seniorzy usłyszą, co mogą zrobić, aby walczyć z problemami ze snem, które tak często dotykają tę grupę wiekową. Garwolin to jedno z miast, gdzie trwa kampania „Seniorze! Zadbaj o swój zdrowy sen”.

sen kłopoty

„Dlaczego budzę się w nocy?”, „W jaki sposób poprawić jakość mojego snu?”, „Jak sprawić, aby sen był zdrowszy?” – seniorzy uzyskają odpowiedzi na te pytania w ramach kampanii „Seniorze! Zadbaj o swój zdrowy sen”.

Garwolin to jedno z wielu miast w Polsce, w których trwają spotkania organizowane w Uniwersytetach Trzeciego Wieku. W tym czasie będzie można nie tylko uzyskać praktyczną wiedzę na temat kłopotów z bezsennością, ale także poznać odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.

Wykład odbędzie się w piątek, 5 grudnia o godzinie 16.00 w sali konferencyjnej na Pływalni Miejskiej „Garwolanka” w Garwolinie przy ul. Olimpijskiej.

 

Skąd biorą się kłopoty ze snem?

 

Za bezsenność i kłopoty ze snem odpowiada często niedobór melatoniny. To naturalna substancja, produkowana przez człowieka przede wszystkim w nocy.

Reguluje ona rytm okołodobowy, czyli cykliczne odbywające się w ciągu jednej doby prace organizmu. Niewystarczająca ilość tej substancji sprawia, że naruszony zostaje rytm dobowy, co skutkuje zaburzeniami snu.

Kłopoty z niedoborem pojawiają już po 40 roku życia, kiedy organizm zaczyna produkować jej coraz mniej. Dlatego warto zadbać
o uzupełnianie tej substancji.

Melatonina zwalcza przyczyny zaburzeń rytmów dobowych. Regulując zegar wewnętrzny przywraca zdrowy fizjologiczny sen, zachowując wszystkie jego fazy. Ponieważ niedobór melatoniny zwiększa się z wiekiem, na bezsenność narażone są przede wszystkim starsze osoby.

Dlatego seniorzy powinni poznać przyczyny kłopotów ze snem oraz dowiedzieć się, w jaki sposób radzić sobie z tym problemem. Dzięki temu będą mogli sprawniej funkcjonować każdego dnia.

Organizatorem spotkań jest Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM Sp. z o.o.

 

 

Jak ułatwić sobie zdrowy sen?

- Traktuj sypialnię… Jak miejsce do spania. Nie oglądaj w łóżku telewizji, nie układaj planów na kolejny dzień.

- Codziennie, a zwłaszcza w weekendy staraj się znaleźć minimum godzinę czasu dla siebie. Chodzi o to, abyś mógł się zrelaksować. Rób wtedy to, co naprawdę lubisz.

- Wyciszaj się już na 2 godziny przed snem: odłóż na bok forsujące aktywności domowe lub sprawy, które budzą Twoje silne emocje.

- Jedz obfite posiłki najpóźniej na 3 godziny przed snem.

- Często wietrz sypialnię.

 

(red.)

komentarz »
  1. Wydra 5 grudnia 2014 15:44 - Odpowiedź

    Rektor III wieku nauczy ich rownieez jak korzystać z belki na strychu jak równiez ze schody nie słuza tylko do wchodzenia po nich a na koncu szkolenia czy choroba psychiczna blokuje sen. po takim szkoleniu wszyscy beda spac jak „amen”

Napisz komentarz »