Aktualności, Ludzie

Docenili honorowych krwiodawców

Opublikowano 21 listopada 2014, autor: Marta Kalinowska

Ponad 4,6 tysiąca osób oddało od początku roku krew w garwolińskim oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. W ubiegły czwartek podziękowano tym, którzy dzielą się z innymi najcenniejszym darem – krwią.

Docenili honorowych krwiodawców

Odznaczenia „Zasłużony honorowy dawca krwi”, będące wyrazem docenienia bezinteresowności krwiodawców, trafiły do ponad 120 mieszkańców powiatu.

-Oddając bezinteresownie krew spełniacie swoje cele, a jednocześnie dajecie wzorce młodemu pokoleniu. Wasza inicjatywa w honorowym krwiodawstwie przyczynia się do zmiany w świadomości społecznej – przekonuje bowiem, iż pomaganie może być pasją -mówiła do zebranych Renata Liszewska, prezes Zarządu Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Garwolinie.

Dowodem tej bezinteresowności są regularnie oddawane przez mieszkańców naszego powiatu litry krwi. Tylko w ciągu trzech pierwszych kwartałów bieżącego roku w garwolińskim oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa pozyskano od 4.623 dawców 2.068 litrów i 220 mililitrów krwi.

-Jesteśmy dumni, że w naszym powiecie honorowe krwiodawstwo jest na tak wysokim poziomie. Jesteście bohaterami, którzy oddając krew niosą anonimową pomoc -zwracała się do krwiodawców posłanka Stanisława Prządka.

 

Bezinteresowność dawców docenił minister

 

Podczas uroczystości wręczono odznaki „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” I, II i III stopnia oraz odznaki „Honorowego Dawcy Krwi – Zasłużonego dla Zdrowia Narodu”, przyznawane przez Ministra Zdrowia. Te drugie trafiły do Marka Grzeszczaka, Artura Czarnego, Tomasza Kopacza, Ryszarda Traczyka oraz Sylwestra Włodarczyka. Ponadto w trakcie spotkania wręczono dyplomy i puchary dla najaktywniejszych jednostek w IX edycji programu „Ognisty ratownik, gorąca krew”. W ramach akcji od 456 druhów pozyskano łącznie 267 litrów 250 mililitrów krwi.

-Ważne, że jest na Mazowszu taki powiat, który ma ludzi oddanych drugiemu człowiekowi. Dziękuję za dzielenie się życiem z drugim człowiekiem. Bądźcie dumni ze swojej akcji, ze swojej wspólnoty -mówił podczas uroczystości starosta Marek Chciałowski.

Podziękowania i gratulacje skierowali do krwiodawców także poseł Grzegorz Woźniak, wicestarosta Stefan Gora, kierownik działu organizacyjnego Mazowieckiego Zarządu Okręgowego PCK w Warszawie Honorata Krzywoń, dyrektor SP ZOZ Krzysztof Żochowski oraz komendant powiatowy PSP Dariusz Sadkowski.

Docenili honorowych krwiodawców

  • Docenili honorowych krwiodawców
Napisz komentarz »

Motocykle, skutery, choppery 125 - Jaki wybrać? Jaki kupić?