REKLAMA

Aktualności

System zawodzi. Garwolin chce czwartej karetki

Opublikowano 12 września 2013, autor: Iga Gajowniczek

Zamiast do Garwolina, pomoc skierowano do Siedlec. To nie jedyna pomyłka jaką odnotowano po wejściu w życie zmian w systemie działania ratownictwa medycznego. Przedstawiciele powiatu chcą zatem, aby na naszym terenie utworzono kolejny punkt stacjonowania karetek.

Powiat garwoliński dysponuje aktualnie trzema karetkami. Dwie stacjonują w Garwolinie- specjalistyczna z lekarzem i podstawowa z ratownikiem medycznym. Trzecią zaś usytuowano w Gończycach. Ta z kolei określana jest mianem specjalistycznej, jednak brakuj w niej lekarza.

Najbardziej drastyczne przypadki niesprawności nowego systemu odnotowano między innymi 10 sierpnia, kiedy pomoc wezwano do pobitego 57-latka, na ulicę Stacyjną. Wówczas zgłoszenia zbiegły się w czasie i wszystkie trzy pojazdy wyjechały w teren. Zaistniała zatem konieczność zaangażowanie ekipy z Kołbieli. Po czasie okazało się jednak, że na miejsce przybyły łącznie trzy grupy ratownicze.

Pomyłki zdarzały się już kilkakrotnie

 

Zaraz po tym pojawiły się kolejne informacje mające miejsce na terenie naszego powiatu, kiedy dyspozytor mylił miejscowości i wysyłał karetki do miejsc, których nie ma. Te sytuacje zdarzają się coraz częściej -mówił Mirosław Walicki, radny powiatu garwolińskiego.

Podobną sytuację odnotowano, kiedy dyżurny odebrał zgłoszenie o próbie samobójczej na osiedlu Romanówka. Wówczas załogę ratowników skierowano do Siedlec, a nie jak należało, do Garwolina. Pomyłka miejscowości zdarzyła się także w przypadku tragicznej śmierci 61-letniego mężczyzny, który w maju wpadł do studni. 

Zdarzyło się kilka sytuacji, które jednoznacznie wskazały na to, że system ratownictwa medycznego przyjęty przez wojewodę jest przynajmniej niedoskonały i posiada wiele wad. Mamy już naoczne przypadki tego, że błędy są popełniane -mówił Walicki.

Pomoc nadeszłaby szybciej

 

Radny twierdzi, że pomyłki te są głównie powodem błędów ludzkich, a te z kolei wynikają z niedoskonałości systemu. Dyrektor SP ZOZ RM Meditrans w Siedlcach- Leszek Szpakowski podjął już działania w kierunku usytuowania na terenie naszego powiatu czwartego punktu stacjonowania karetek. Miałoby to skrócić czas dojazdu do pacjenta i zapewnić większe bezpieczeństwo. 

Ze strony dyrektora siedleckiego Meditransu pojawiła się sugestia, by członkowie rady powiatu poparli realizowane działania i wyrazili stanowisko w tej sprawie.

Radny Walicki zasugerował, aby w piśmie skierowanym do Wojewody Mazowieckiego- Jacka Kozłowskiego padła propozycja utworzenia punktu stacjonującego czasowo, w godzinach kiedy jest najwięcej wyjazdów bądź całodobowo.

Napisz komentarz »