Aktualności, Ludzie

Seniorzy zwiedzali Płock, Włocławek i Toruń

Opublikowano 25 czerwca 2013, autor: Andrzej Ciosek

W dniach 14-15 czerwca pięćdziesięcioosobowa grupa seniorów z UTW w Garwolinie w ramach programu 60+ uczestniczyła w dwudniowej wycieczce na Kujawy.

Seniorzy zwiedzali Płock, Włocławek i Toruń

Pierwszym etapem zwiedzania był Płock. Turyści zapoznali się z historią Płocka, zobaczyli miejsca związane z życiem i działalnością płocczanina, poety Władysława Broniewskiego, oraz starówkę i katedrę z Kaplicą Królewską, gdzie pochowany jest władca Polski książę Władysław Herman i jego syn książę Bolesław Krzywousty, a także podziwiali replikę słynnych Drzwi Płockich. Zwiedzano też muzeum diecezjalne. W samo południe, przy dźwiękach hejnału Płocka z wieży ratuszowej, zebrani na rynku mogli obejrzeć wysuwającą się spod ratuszowego zegara ruchomą figurę księcia Hermana, pasującego na rycerza swojego syna Bolka.

W godzinach popołudniowych, garwolińską grupę powitał słoneczny Włocławek. Pierwszym punktem zwiedzania była Zapora Włocławska i miejsce śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Następnie swoje podwoje otworzyła katedra włocławska, gdzie odbywał się koncert muzyki na instrumentach myśliwskich. Po zakwaterowaniu i późnym obiedzie uczestnicy bawili się przy muzyce w pięknie stylowo urządzonej Sali Balowej pałacu we Włocławku. Właściciel wybudował go w hołdzie swojej matce i wszystkim matkom w Polsce.

Sobotnie przedpołudnie zarezerwowane było na spotkanie z pięknym, starym Toruniem. W czterogodzinnym spacerze po starówce, przewodniczka zapoznała turystów z historią grodu założonego przez Krzyżaków. Nieodłącznym punktem wycieczek jest spacer wzdłuż murów obronnych do Krzywej Wieży. W programie było także zwiedzanie malowniczych zakątków, uliczek i budowli starego Torunia. Dwór Artusa, w którym król Polski Kazimierz Jagiellończyk zawarł pokój toruński z wielkim mistrzem krzyżackim Ludwikiem non Erlichshausem II wzbudził zainteresowanie zwiedzających. W Rynku Staromiejskim podziwiano gotycki ratusz, gdzie w Sali Królewskiej zmarł król Polski Jan Olbracht. Dom Kopernika urzekał swoją architekturą, a także wyposażeniem wnętrz. Znajduje się tam kopia dzieła „O obrotach Sfer Niebieskich”. Na zakończenie wizyty w Toruniu, Garwolinianie mieli możliwość zobaczyć ruiny zamku krzyżackiego z 1300 roku.

 

 

Nie mogło także zabraknąć wizyty w sklepie firmowym z toruńskimi piernikami. Dla uczestników wycieczki była to okazja do zakupu toruńskich wypieków.

-Dziękuję Państwu za miłą i sympatyczną atmosferę, jaką Państwo stworzyliście na naszej wycieczce. Zobaczyliśmy kawałek historii Polski oraz miast, które odegrały znaczącą rolę w państwowości naszego kraju -powiedziała na zakończenie spotkania kierowniczka, a zarazem opiekunka grupy Barbara Sewruk.

W imieniu uczestników, podziękowania za opiekę i sprawnie przeprowadzoną imprezę, złożył pani Barbarze przewodniczący Rady Słuchaczy UTW.

  • Seniorzy zwiedzali Płock, Włocławek i Toruń
komentarz »
  1. Witek 29 czerwca 2013 18:21 - Odpowiedź

    Panie Andrzeju. Na X-leciu Wspólnoty oficjalnie pokazał się pan z przyjaciółką Basią. Teraz prezentuje ją pan na parkiecie, żeby pokazać wdzięki swojej miłości. W następnym odcinku proponuję zrobić zdjęcie żony Krystyny jak spaceruje z dwójką wnuków. Pfe, chłopie.

Napisz komentarz »