Aktualności, Ludzie, Miejsca, Turystyka

Podróżnik z Garwolina widział Siedem Nowych Cudów Świata

Opublikowano 02 stycznia 2013, autor: Iga Gajowniczek

Tworzeniem współczesnej listy Siedmiu Nowych Cudów Świata zajęła się szwajcarska firma New Open World Corporation. Finałowe głosowanie trwało od 1 stycznia 2006 roku do 6 lipca 2007 roku. W tym czasie oddano ponad 90 mln głosów przez internet i telefon. Siedmiu zwycięzców wybrano w głosowaniu. Wszystkie te obiekty Jan Szamryk oglądał i uwiecznił na zdjęciach.

Podróżnik z Garwolina widział Siedem Nowych Cudów Świata

 

 

 

 

 

 

1. Chiny – Wielki Mur Chiński

Wielki Mur Chiński jest największą na świecie budowlą wzniesioną przez człowieka. –Stawianie jego pierwszych fragmentów rozpoczęto już w 400 roku p.n.e., jednak dopiero Cesarz Szy Huang-ti, który rządził w latach 221-210 p.n.e. wpadł na pomysł wybudowania Wielkiego Muru -mówi Jan Szamryk dodając, że wniósł on nowe, dodatkowe mury, które połączyły istniejące już fragmenty.

Wielki Mur to właściwie dwa równoległe mury wysokości 7,6 m. Przestrzeń pomiędzy nimi wypełniono ziemią i brukowano cegłą. Mur ciągnie się na długości 2900 km.

Wzdłuż całej budowli znajdują się wieże wartownicze, z których czuwający żołnierze mogli wszcząć alarm -wyjaśnia.

2. Włochy – Rzym – Koloseum

Koloseum to potężna budowla mogąca pomieścić około 50 tys. widzów. Budowę rozpoczęto w 72 roku przez Cesarza Wespazjana, a dokończył ją jego syn Tytus osiem lat później.

Koloseum to owalny amfiteatr o wysokości 48 metrów, zbudowany z kamienia. Ściany wzmocniono cegłą, zaprawą i metalowymi prętami -opowiada podróżnik.

Pod podłogą areny znajdowały się tunele i pomieszczenia, w których przed igrzyskami przetrzymywano więźniów, niewolników i zwierzęta.

Całą arenę w krótkim czasie można było wypełnić wodą. Odbywały się tu bitwy morskie. Gladiatorzy walczyli ze zwierzętami i między sobą -tłumaczy.

W V wieku zakazano organizowania igrzysk w Koloseum. Odtąd amfiteatr stał pusty. Rzymianie powoli rozkradali go jako materiał budowlany.

3. Jordania – Petra

Petra to starożytne miasto w Jordanii, wykute w skale o niezwykłym kolorze. Ze względu na ten kolor było ono nazwane „miastem różano-czerwonym”.

Skała w Petrze jest jednak nie tylko różowa, ale też blado błękitna, pomarańczowa, żółta i zielona -zauważa globtroter.

Miasto kryje się w wąwozie. Budynki są ukryte w stromym urwisku, tak że ich wnętrza znikają w głębi skały. Jako pierwsi osiedlili się w tym miejscu Nabatejczycy- lud arabski, około 312 rok p.n.e.

To właśnie w Petrze według biblijnych opowieści Mojżesz uderzył w skałę, z której trysnęła woda. W 106 roku zajęli ją rzymianie. Miasto powoli traciło swoje znaczenie i wreszcie mieszkańcy je opuścili -opowiada. Ponownie odkryte zostało w 1812 roku.

4. Peru – Machu Picchu

Wysoko w Andach pomiędzy dwoma szczytami górskimi, leżą ruiny miasta Inków- Machu Picchu. To jedno z niewielu wczesnych miast Ameryki Południowej, które zachowało się w stanie prawie nienaruszonym.

Prawdopodobnie dzięki swemu położeniu na wysokości 2060 m n.p.m. ocalało ono przed splądrowaniem Hiszpanów, którzy przybyli w te strony około 1532 roku -przyznaje pan Jan.

Machu Picchu leży na wąskiej górskiej grani. Stanowiło ono część łańcucha fortec na wzgórzach i położone jest na jednej ze zbudowanych przez Inków dróg.

-Składało się z około 150 domów oraz półkolistej świątyni Machu Picchu, a powstało około 1450-1500 roku. Było ono zapomniane do roku 1911 -wtrąca.

Odkrył je Amerykanin Hiram Bingham. Machu Picchu zbudowano z kamiennych bloków, które spajano bez użycia zaprawy.

5. Indie – Agra Tadż Mahal

Tadż Mahal stoi nad rzeką Jamuna. –Jest to jedna z najromantyczniejszych budowli świata, gdyż Szach Dżahan, nie mógł przeboleć straty swojej ukochanej żony Mumtaz Mahal, która zmarła w 1629 roku. Aby uczcić jej pamięć postanowił wybudować dla niej grobowiec -mówi mieszkaniec Garwolina.

Budowlę rozpoczęto w 1632 roku i aż do jej ukończenia w 1643 roku pracowało przy niej 20 tys. mężczyzn.

Tadż Mahal jest wykonany z lśniącego, białego marmuru. Budynek wraz z czterema minaretami stoi na 10-metrowym podeście.

Każdą stronę grobowca zdobi ogromny łuk, wznoszący się na wysokość 33 metrów. Wejścia są obramowane wersetami z Koranu -zauważa.

Centralna cześć budynku jest zwieńczona potężną kopułą. Wewnątrz w głównej komnacie znajdują się dwa pomniki- Mumtaz i Szacha ozdobione inkrustacjami z drogich kamieni i marmuru.

6. Meksyk – Chichen Itza

Jest to prekolumbijskie miasto wzniesione przez Majów na półwyspie Jukatan. Założone zostało około 450 roku n.e.

Zachowane zabytki w jego częściach południowej i zachodniej są związane z kulturą Majów, natomiast w części północnej z kulturą Tolteków -wyjaśnia Jan Szamryk.

Najbardziej intrygujące miasto Majów wpisane zostało na listę UNESCO. Piramida z tego kompleksu znalazła się na liście Siedmiu Nowych Cudów Świata.

7. Brazylia – Rio de Janeiro – Chrystus Odkupiciel

Na szczycie Corcovado, skały górującej nad Rio de Janeiro stoi figura Chrystusa Odkupiciela błogosławiącego miasto i jego mieszkańców.

Ma ona 38 metrów wysokości, rozpiętość wyciągniętych ramion 28 metrów i waży 1145 kg -informuje podróżnik.

Ustawiona została 12 października 1931 roku. U jej stóp na wysokości 709 metrów n.p.m. jest taras widokowy.

Można stąd objąć wzrokiem liczne dzielnice, plaże oraz stadion piłkarski Maracana, który mieści 200 tys. widzów -dodaje. Statua jest symbolem miasta oraz najbardziej imponującym i charakterystycznym obiektem w Rio de Janeiro.


To cuda ludzkiej myśli

-Natura stworzyła wiele niezwykłych miejsc. Dziełem cywilizacji są dokonania niemniej zdumiewające.
Stanowią one świadectwo nieustannego zmagania się człowieka z przyrodą, czasem i odległością. Zadziwiają może nawet bardziej swą niezwykłością, ponieważ są cudami ludzkiej myśli.
Przypatrując się osiągnięciom technicznym człowieka na przestrzeni wieków, trudno uwierzyć nawet dziś, że to dzieła ludzkich rąk i umysłów -mówi Jan Szamryk.

 

  • Podróżnik z Garwolina widział Siedem Nowych Cudów Świata
  • Podróżnik z Garwolina widział Siedem Nowych Cudów Świata
  • Podróżnik z Garwolina widział Siedem Nowych Cudów Świata
  • Podróżnik z Garwolina widział Siedem Nowych Cudów Świata
komentarze »
  1. turysta 16 stycznia 2013 17:50 - Odpowiedź

    Pan Jan pracował w komitecie, a potem w spółce Metalexport następnie dozorował budynek tej firmy w Garwolinie. Czytając opowieści pana Jana nie sądzisz, że są to zlepki informacji z przewodników turystycznych /m. in. styl/, a niektóre zdjęcia- to po prostu kartki pocztowe. Pieniądze? Podróże są za darmo, ale pan Jan musi wykazać się w National Geographic z propagowania tych wycieczek. Te same bajeczki publikował w lokalnej gazecie ogłoszeniowej, ŻS i innych.

  2. Mirek 20 lutego 2013 17:45 - Odpowiedź

    Panie Janie gratuluję osiągnięcia i bardzo zazdroszczę , mnie osobiście udało się zobaczyć figurę Chrystusa Odkupiciela na szczycie Corcovado w Rio de Janeiro i miasto Majów w Chichen Itza (Meksyk) w planach mam Koloseum i mur Chiński. Pozdrawiam .

Napisz komentarz »