Aktualności

Powstanie druga część książki

Opublikowano 29 listopada 2017, autor:

Publikacja „Trąbki- Huta Czechy. Nasza mała Ojczyzna” cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.

Autor już myśli o jej kontynuacji.

-Jest jeszcze tyle ciekawych tematów do opisania -mówi.

 

 

Książka została opracowana na podstawie przeżyć i wspomnień mieszkańców. Po jej wydaniu do Konrada Gano wiele osób zaczęło przynosić kolejne materiały, liczne zdjęcia oraz stare listy czy ciekawe dokumenty. Odezwali się także tacy, którzy od lat nie mieszkają już w Trąbkach. Autor już zbiera materiały, zdjęcia, rękopisy czy listy.

-W dalszej części mam zamiar bardzo dokładnie i chronologicznie opisać wszystkie te rodziny, które rozbudowały hutę i przyczyniły się do rozkwitu miejscowości -wyjaśnia w rozmowie z nami.

Zostaną opisane m.in. czasy II wojny światowej na terenie Trąbek, a także w Pilawie, Puznówce czy Gocławiu.

-Chciałbym skupić się na roli kobiet w czasie wojny, opisać walki i potyczki AK, w tym słynną akcję pod Lipówkami czy też przybliżyć sylwetki żołnierzy z naszego terenu, którzy zginęli -dodaje Konrad Gano.

„Trąbki, to była kiedyś jedna wielka rodzina”

Szczegółowo opisane zostanie trąbkowskie harcerstwo. Książka zawierała będzie także inne ciekawostki, np wyjaśnienie skąd nazwa Czarna Droga? Nie zabraknie informacji dotyczących początku powstania kościoła i parafii w Trąbkach, opisu parku, jak również huty szkła, czy historii klubu sportowego Hutnik Huta Czechy. Znajdzie się także miejsce na opisanie klubu seniora, skupiającego byłych pracowników zakładu.

-Trąbki, to była kiedyś jedna wielka rodzina. Huta łączyła ludzi. Pracowały tu całe rodziny. Wszyscy się znali i szanowali. To właśnie chcę pokazać– mówi Konrad Gano.

Na zakończenie zaś pojawi się wiele starych i ciekawych zdjęć w formie pamiątkowego albumu.

-Te książki to dla naszych dzieci, dla młodzieży. Niech wiedzą, niech pamiętają, niech znają  historię miejsca, z którego pochodzą. Nasi rodzice i dziadkowie pamiętają i z chęcią się tym dzielą. My pamiętamy mniej, ale wiemy od nich, a nasze dzieci nie, bo są pochłonięte przez zupełnie inny świat –mówi Konrad Gano dodając, że jest otwarty na propozycje i pomysły mieszkańców.

Książkę najprawdopodobniej będzie można zakupić na wiosnę przyszłego roku.


Pierwsza część książki do nabycia w redakcji:

Publikacja dostępna jest w redakcji Twojego Głosu przy ul. Kościuszki 22b. Cena 30 zł.


Napisz komentarz »