Aktualności, Borowie, Ludzie

Powiatowy Dzień Seniora

Opublikowano 16 grudnia 2013, autor:

W wypełnionej po brzegi Sali Widowiskowej CSiK w Garwolinie, w piątek, 13 grudnia, spotkało się ponad 140 osób z grona słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Edukator”.

Obecni byli również seniorzy z zaprzyjaźnionego Koła Emerytów i Rencistów z Kocka i Woli Gułowskiej (woj. lubelskie). Otwierając spotkanie, prezeska Stowarzyszenia Rozwoju Gmin i Miast Powiatu Garwolińskiego, pod którego egidą działa UTW, przedstawiła krótką historię powstania Uniwersytetu i początki jego działalności. Podziękowała także osobom, instytucjom i współpracownikom za okazywaną pomoc i wsparcie. Dyrektor Biura Stowarzyszenia Krzysztof Tobiasz przedstawił multimedialną prezentację działalności w poszczególnych grupach tematycznych. Uniwersytet z roku na rok rozrasta się. Obecnie w ramach UTW działają trzy sekcje języków obcych (angielski, niemiecki, hiszpański), sekcja komputerowa (dla początkujących i zaawansowanych), teatralna, tańca towarzyskiego, sportowo-rekreacyjna (gimnastyka korekcyjna, kolarstwo, turystyka piesza, narciarstwo biegowe, rekreacja w miejskim basenie połączona z nauką pływania), plastyczna (malarstwo, ceramika), zdrowego żywienia, wokalna, a także przy współpracy z Wydziałem Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie prowadzona jest akcja „Bezpieczny Senior”.

-Jesteście najaktywniejszą grupą seniorów w powiecie garwolińskim. Cieszę się, że tak szczytna inicjatywa społeczna jaką jest Uniwersytet Trzeciego Wieku działa na naszym terenie. Życzę, aby z każdym rokiem uczelnia się rozrastała, bo jest ona potrzebna naszemu powiatowi -mówił na spotkaniu starosta Marek Chciałowski.

 

 

Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Teresa Bąk, zwracając się do zebranych powiedziała między innymi:

-(…) z radością obserwuję, jak uczelnia rozrasta się i przynosi państwa osobiste zadowolenie. Uniwersytet Trzeciego Wieku to wspaniała inicjatywa aktywności społecznej naszych seniorów.

Rektor UTW Zbigniew Marciniuk przekazał zebranym przesłanie od ministra Pracy i Polityki Społecznej, a także życzenia od marszałka województwa mazowieckiego. Pozdrowienia od poseł Stanisławy Prządki przekazał przedstawiciel jej Biura Poselskiego.

W ramach spotkania odbyła się sesja naukowa pod tytułem: „Złota Jesień Garwolińskich Seniorów”. Z wykładem „Biografia jako pejzaż. Współtworzenie naszego życia” wystąpiła doktorantka Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego Ewa Kurek. Wykład na temat „Stres jako zaburzenie naszego organizmu” przedstawiła dr Katarzyna Kocińska-Dec. Aspirant Danuta Kalinowska z Wydziału Prewencji KPP Garwolin, przedstawiła najważniejsze zagrożenia, jakie mogą spotkać na swojej życiowej drodze osoby starsze. Wykład poparty był filmem instruktażowym, przygotowanym przez Komendę Stołeczną Policji.

 

 

W części artystycznej, grupa słuchaczy z sekcji języka hiszpańskiego ukazała w języku hiszpańskim (w tłumaczeniu na język polski) wydarzenia i postacie z nimi związane z historii i współczesności Hiszpanii. Dużymi brawami przyjęto występ zespołu ludowego Iwowianki z Iwowego w gminie Borowie. Znane polskie piosenki, wykonały uczennice z ZS nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie.

Uroczystość zakończyło spotkanie towarzyskie.

 

Andrzej Ciosek

komentarz »
  1. Senioritka 28 grudnia 2013 00:35 - Odpowiedź

    Było napisać panie Andrzeju o swojej aktywności na UTW i miłości do Basieńki.
    To byłby dobry melodramat.

Napisz komentarz »