Aktualności, Borowie, Czarna strona powiatu, Garwolin, Górzno, Łaskarzew, Maciejowice, Miastków Kościelny, Parysów, Pilawa, Sobolew, Trojanów, Wilga, Z gmin, Żelechów

Policja przypomina: -Rusza akcja „Znicz 2016”

Opublikowano 26 października 2016, autor:

1 Listopada – Dzień Wszystkich Świętych. W tym czasie z całą pewnością należy się spodziewać zwiększonego ruchu na drogach i dlatego, jak co roku przy tej okazji, mazowieccy policjanci rozpoczynają działania „Znicz 2016”. Akcja rozpocznie się już 28 października i potrwa do 1 listopada. Policjanci w tym okresie będą pełnili służbę głównie w rejonach cmentarzy oraz na głównych drogach.

W tradycji polskiej 1 listopada, to czas spotkań rodzinnych przy grobach najbliższych. W związku z tym, jak co roku w tym okresie należy się spodziewać zwiększonego ruchu na drogach, zwłaszcza w rejonie cmentarzy oraz na głównych ciągach komunikacyjnych.  Wzmożony ruch to zwiększone ryzyko zaistnienia wypadków drogowych.

Wszędzie tam, gdzie będzie to niezbędne do utrzymania porządku i bezpieczeństwa na drogach pojawi się znacznie większa ilość patroli niż zwykle.

Jednym z głównych zadań funkcjonariuszy pełniących służbę, zwłaszcza w rejonie cmentarzy będzie zapewnienie wszystkim pomocy w bezpiecznym dotarciu do celu. Wszędzie tam, gdzie będzie to potrzebne policjanci będą kierować ruchem drogowym. Należy więc bezwzględnie stosować się do poleceń policjantów kierujących ruchem oraz znaków drogowych pamiętając, że w tych dniach w wielu miejscach możne zostać zmieniona organizacja ruchu.

Funkcjonariusze pełniący służbę na drogach będą:

-pomagać w bezpiecznym przemieszczaniu się wszystkich uczestników ruchu drogowego

-reagować na wykroczenia w ruchu drogowym, które są przyczynami zdarzeń drogowych

-reagować na wykroczenia popełnianie przez pieszych i rowerzystów

-eliminować z ruchu pojazdy niesprawne technicznie

-egzekwować przepisy dotyczące stosowania pasów bezpieczeństwa i przewozu dzieci

-kontrolować zasadność poruszania się po drogach pojazdów  o DMC powyżej 12 ton

Święto zmarłych to czas gdy wiele osób przemieszcza się na duże odległości samochodami.  Pamiętajmy, że jest to już okres wcześnie zapadającego zmroku i niekorzystnych warunków atmosferycznych.  By bezpiecznie podróżować  warto pomyśleć o zapewnieniu sobie, swoim najbliższym i wszystkim innym maksimum bezpieczeństwa.

By to zrobić, niezbędny jest zdrowy rozsądek i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Trzeba:

-sprawdzić stan techniczny pojazdu, zwłaszcza, jeżeli wybieramy się w dłuższą drogę

-zwracać  uwagę na znaki drogowe, które w wielu miejscach będą informowały o zmianie organizacji ruchu

-szczególną uwagę zwrócić na przemieszczających się pieszych.

Pamiętajmy, że pieszy, poruszający się po zmierzchu poza terenem zabudowanym, jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego.

Podczas akcji „Znicz” mazowiecka drogówka będzie prowadzić też działania „Bezpieczni po zmroku” sprawdzając, czy piesi i rowerzyści, poruszający się po drogach, używają elementów odblaskowych i prawidłowego oświetlenia.

Działania ZNICZ, będą prowadzone nie tylko na drogach i nie tylko przez policjantów ruchu drogowego. Służby patrolowo-interwencyjne będą pilnować porządku i bezpieczeństwa na cmentarzach i w ich rejonach. Policjanci zapewnią też bezpieczeństwo na dworcach kolejowych i autobusowych, w środkach komunikacji publicznej i wszędzie tam, gdzie jest to konieczne.

Jeżeli nie jesteśmy zmuszeni do używania własnego pojazdu warto korzystać ze specjalnych linii autobusowych, które specjalnie wyznaczonymi drogami najszybciej dowiozą nas w rejon cmentarza. Jeżeli zdecydujemy się na jazdę własnym samochodem korzystajmy tylko z wyznaczonych parkingów, a w samochodzie nie pozostawiajmy w widocznym miejscu żadnych wartościowych przedmiotów. Wybierając się na cmentarz nie zabierajmy ze sobą większych sum pieniędzy czy biżuterii. Złodzieje będą chcieli wykorzystać panujący ruch i tłok, aby nas okraść.  Aby w tych dniach nie paść ofiarą pospolitych przestępstw zwracajmy uwagę na swoje rzeczy osobiste i pozostawione bez nadzoru mieszkania.

Wszystkie służby będą czuwać nad bezpieczeństwem tych, którzy wybiorą się na cmentarze. Pomogą też bezpiecznie wrócić do domu.

Działania będą prowadzone nie tylko na drogach i nie tylko przez policjantów ruchu drogowego. Służby patrolowo-interwencyjne będą pilnować porządku i bezpieczeństwa na cmentarzach i w ich rejonach. Policjanci zapewnią też bezpieczeństwo na dworcach kolejowych i autobusowych oraz w środkach komunikacji publicznej.

Działania będą prowadzone nie tylko na drogach i nie tylko przez policjantów ruchu drogowego. Służby patrolowo-interwencyjne będą pilnować porządku i bezpieczeństwa na cmentarzach i w ich rejonach. Policjanci zapewnią też bezpieczeństwo na dworcach kolejowych i autobusowych oraz w środkach komunikacji publicznej.

Tekst: Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu

Foto: archiwum TG

Napisz komentarz »