REKLAMA

Aktualności, Historia

Odwiedzili miejsce narodzin Kościuszki

Opublikowano 28 lutego 2018, autor:

Trzech członków garwolińskiego Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego wzięło udział w zorganizowanych na Białorusi uroczystościach, poświęconych 272. rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki.

 

 

 

 

Zbigniew Węgrzynek, Kazimierz Paciorek i Henryk Niezgoda z garwolińskiego oddziału Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego weszli w skład oficjalnej delegacji z Polski.

Wraz z kilkunastoma innymi osobami, w tym przedstawicielami Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej -z Leszkiem Markiem Krześniakiem na czele -udali się na Białoruś 1 lutego.

Najpierw delegacja odwiedziła Brześć. Tam spotkała się z przedstawicielami polskich organizacji. Następie pojechała do Siechnowicz -dawnego majątku rodowego Kościuszków oraz do Grodna. Tam spotkała się z przedstawicielami Polskiej Macierzy Szkolnej i Związku Polaków na Białorusi. W Nowogródku zwiedzono między innymi Muzeum Adama Mickiewicza i ruiny zamku.

Uroczystości poświęcone Kościuszce odbyły się 4 lutego -dokładnie w 272. rocznicę jego urodzin. Rozpoczęły się od mszy w kościele w Kosowie, stojącym w miejscu świątyni, w której został ochrzczony Kościuszko. Kolejną część obchodów zaplanowano w Mereczowszczyźnie  – dawnym folwarku Kościuszków, miejscu narodzin naczelnika insurekcji z 1794 roku. Kilkanaście lat temu zrekonstruowano dworek, w którym obecnie mieści się muzeum. Delegacje z Białorusi, Polski i innych krajów złożyły wieńce przy kamieniu upamiętniającym Naczelnika.

Po przemówieniach przeniesiono się do częściowo odbudowanego pałacu Pusłowskich w Kosowie. Tam nastąpiło jego oficjalne otwarcie.

Przedstawiciele LTNK od lat uczestniczą w uroczystościach na Białorusi, poświęconych urodzinom Tadeusza Kościuszki.

Polska delegacja z przedstawicielami Związku Polaków na Białorusi przed pomnikiem Mickiewicza w Grodnie. Na zdjęciu m.in. Kazimierz Paciorek (kuca), Zbigniew Węgrzynek (na środku, przed pomnikiem), Henryk Niezgoda (nad K. Paciorkiem) i Leszek Marek Krześniak (z książką)

Napisz komentarz »