Aktualności, Historia

O kobietach-działaczkach w książce

Opublikowano 04 sierpnia 2017, autor:

-Gdy się pisze lub mówi o działalności konspiracyjnej, to w pierwszym rzędzie stoją mężczyźni. Kobiety-łączniczki, sanitariuszki, kurierki, prowadzące wywiady, zwykle pozostają w cieniu. Publikacją przywrócono im pamięć -mówi nam autor dr hab. Zbigniew Gnat-Wieteska.

 

 

Książka „Kobiety powiatu garwolińskiego w walce o niepodległość” została wydana we współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Koła w Garwolinie, które pokryło koszty druku. Treści napisane przez garwolińskiego historyka oparte zostały zaś na rozmowach i analizach archiwalnych dokumentów.

Osobiście znałem wiele kobiet, które uczestniczyły w działalności niepodległościowej. Dzisiaj natomiast tylko nieliczne osoby zostały wśród żyjących. Grupa jest bardzo duża. Do niej zaliczyć należało także nauczycielki, które brały udział w tajnej oświacie oraz osoby, które ukrywały Żydów -tłumaczy nasz rozmówca.

Jak zaznacza autor, w publikacji z pewnością nie wymieniono wszystkich zasłużonych. Znaleźć można jednak bardzo wiele nazwisk mieszkanek wszystkich gmin z terenu powiatu garwolińskiego.

Rozpowszechnieniem blisko 60-stronicowej książki zajmuje się ŚZŻAK Koła w Garwolinie.

 

SONY DSC

 

Napisz komentarz »