Aktualności, Czarna strona powiatu

Noś odblaski! Mogą uratować Ci życie

Opublikowano 09 listopada 2016, autor:

Coraz więcej zdarzeń z udziałem pieszych odnotowują policjanci z garwolińskiej komendy policji. Poszkodowani najczęściej nie mają elementów odblaskowych, które mogłyby zapobiec wypadkom. -Nośmy odblaski! -apeluje policja.

 

 

Liczba potrąceń pieszych i rowerzystów wzrasta rokrocznie w okresie jesienno-zimowym. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność – szczególnie po zmroku, który po weekendowej zmianie czasu zapadać będzie jeszcze szybciej. Pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem dopiero z odległości około 40 metrów. Często to nie wystarcza, aby kierowca mógł właściwie zareagować i uniknąć potrącenia. Szczególnie w terenie niezabudowanym, nieoświetlonym, gdzie piesi poruszają się skrajem pasa ruchu.

 

Można uniknąć tragedii

 

Tylko od  początku jesieni policjanci z garwolińskiej komendy odnotowali kilka zdarzeń z udziałem pieszych, do których doszło poza obszarem zabudowanym. Części z nich można było uniknąć.

Do najtragiczniejszego w skutkach doszło 30 września w Oziemkówce (gm. Miastków Kościelny). Przed godziną 19:00 jadący osobowym volkswagenem 20-latek zderzył się czołowo z jadącym 62-letnim rowerzystą. Mężczyzna poruszał się bez oświetlenia i nie miał na sobie żadnych elementów odblaskowych. Zmarł na miejscu.

 

Grozi mandat

 

Dotychczasowe zapisy ustawy Prawo o ruchu drogowym nakładały obowiązek noszenia elementów odblaskowych jedynie na osoby poniżej 15 roku życia. Obecnie obowiązuje on wszystkich, bez względu na wiek, którzy poruszają się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

-Od 31 sierpnia 2014 roku każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze publicznej poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat nawet do 100 złotych -mówi Marek Kapusta, rzecznik prasowy garwolińskiej komendy policji.

W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, ale jedynie po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.

 

Policja zachęca, ale i przestrzega

 

Funkcjonariusze policji cały czas prowadzą intensywne działania mające przekonać pieszych i rowerzystów do zakładania elementów odblaskowych. Również na terenie powiatu garwolińskiego prowadzone są takie akcje jak: „Tydzień bezpieczeństwa pieszych”, „Bezpieczni po zmroku” czy „Niechronieni Użytkownicy Ruchu Drogowego”. Policjanci spotykają się także z uczniami, tłumacząc im jak ważne jest zakładanie odblasków. Również sami rozdają elementy odblaskowe i ulotki informacyjne.

 


MAREK KAPUSTA, rzecznik prasowy garwolińskiej komendy:

-Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich usytuowanie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.


GDZIE KUPIMY?

Elementy odblaskowe można kupić w sklepach sportowych, papierniczych, supermarketach, w sklepach z odzieżą BHP czy na stacjach benzynowych. Duży wybór odblasków znajduje się także w sklepach internetowych.
Pojedyncze, w formie naklejek lub opasek, można kupić już za kilkadziesiąt groszy.

Tekst: Marta Kalinowska

Zdjęcie: Tomasz Mikusek

Napisz komentarz »