REKLAMA

Aktualności, Samorząd

Na drogi przeznaczą aż 12 mln zł

Opublikowano 27 stycznia 2017, autor:

Połowę tegorocznych inwestycji drogowych powiat zamierza przeprowadzić przy pomocy środków zewnętrznych.

W tegorocznym budżecie powiatu zapisano blisko 12 mln zł na 14 inwestycji drogowych. Trzy zadania, z dofinansowaniem w ramach Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, są już po podpisaniu umowy.

Do końca sierpnia ma zostać przeprowadzona modernizacja 4-kilometrowego odcinka drogi od ul. Kościuszki w Łaskarzewie, przez gm. Łaskarzew, do granicy z gm. Maciejowice. Najkorzystniejszą ofertę (1,13 mln zł) złożyło Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów S.A , Oddział Puławy. Dofinansowanie w ramach PROW wyniesie 718,5 tys. zł. Gmina Łaskarzew dołoży 250 tys. zł.

2,4-kilometra będzie miał zmodernizowany odcinek drogi w gm. Trojanów, od Piotrówka, do wiaduktu kolejowego w Podebłociu. Najkorzystniejszą ofertę (ponad 1 mln zł) złożyło Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów S.A , Oddział Puławy. Dotacja z PROW wyniesie prawie 705 tys. zł.

Trzecią inwestycją w ramach PROW będzie przebudowa ponad kilometrowego odcinka od budynku szkoły w Brzuskowoli, w kierunku Borowia. Najkorzystniejszą ofertę (418,1 tys. zł) złożyło Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego. Dotacja wyniesie 265 tys. zł.

W ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej powiat pozyskał pieniądze na przebudowę trzech odcinków -ul. Wilczyskiej w Żelechowie, w Gózdku i od Zwoli do granicy powiatu. Według kalkulacji, przebudowa tych trzech odcinków o łącznej długości 2259 metrów może kosztować ponad 2,58 mln zł. Dofinansowanie w ramach PRGiPID kształtuje się na poziomie 1,28 mln zł. 560 tys. zł dołoży samorząd Żelechowa, a 100 tys. zł Miastkowa Kościelnego.

Czekają w kolejce

Duże szanse na dofinansowanie z PRGiPID ma kolejne zadanie drogowe powiatu. Przebudowa ul. Długiej w Woli Rębkowskiej, na odcinku 1,8 km jest trzecia na liście oczekujących.

-Realizacja tego zadania będzie możliwa po zaktualizowaniu przez wojewodę listy, uwzględniającej oszczędności po postępowaniach przetargowych -mówi dyrektor.

Przebudowa odcinka od skrzyżowania z ul. Dworcową, do przejazdu kolejowego (1812 m) może kosztować 3 mln zł, z tego dotacja wyniosłoby nawet 1,5 mln zł.

Na dofinansowanie ze środków Terenowego Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych czeka wniosek powiatu na odcinek drogi w Jaźwinach, od skrzyżowania z wojewódzką 805, w kierunku Pilawy (1950 m). Wg planu koszt przebudowy wyniesie 550 tys. zł. Planowana dotacja to 275 tys. zł. W budżecie powiatu zapisano na razie na ten cel 350 tysięcy. O tym, czy powiat dostanie środki, będzie wiadomo na wiosnę.

Powiat ma otrzymać także dotację z tzw. „powodziówek”, na odcinek drogi o długości 3863 m -od Górzna do granicy z gm. Żelechów. Komisja wojewody potwierdziła, że wystąpiły szkody. Inwestycja może pochłonąć 1,86 mln zł, z tego dofinansowanie może wynieść do 80%.

Zajmą się także odwodnieniem

Na ul. Kozłowską w Parysowie zapisano w budżecie powiatu 595 tys. zł. Na 300 metrach ma zostać wybudowana kanalizacja deszczowa.

-Jest podpisana umowa pomiędzy zarządem powiatu, a panią wójt gminy Parysów, która chce odprowadzić także wody opadowe z Rynku -wyjaśnia Jonczak.

Gmina miałaby przejąć to zadanie od powiatu i zrealizować je sama. Aby tak się stało, potrzebne są jeszcze uchwały rad gminy i powiatu. Kosztorys całej inwestycji opiewa na ponad milion złotych.

180 tys. zł zapisano w budżecie na modernizację drogi biegnącej przez centrum Wilgi, a 69.855 zł na przebudowę drogi w Miastkowie Kościelnym. 100 tys. zł zapisano na przebudowę odcinka drogi tłuczniowej w Trojanowie. Ma ona zostać przykryta asfaltem.

170 tys. zł przeznaczono na przebudowę odcinka drogi między Anielowem, a Stefanowem. 50 tys. zł zabezpieczono na przedłużenie odwodnienia w ul. Stachowskiego w Garwolinie. 68 tys. zł powiat przekaże miastu na budowę kolektora deszczowego w ul. Andersa.

Tekst: Jarosław

Zdjęcie: archiwum TG

Napisz komentarz »