Aktualności

Dzieci pójdą do prywatnych przedszkoli?

Opublikowano 11 listopada 2016, autor:

Przedstawiciele Urzędu Miasta Garwolin chcą spotkać się z dyrektorami prywatnych przedszkoli, by omówić możliwość uczęszczania do ich placówek przedszkolaków z terenu miasta. Koszt pobytu dzieci w prywatnych przedszkolach pokryłby samorząd.

Miejscy urzędnicy, chcąc uniknąć problemu braku miejsc dla przedszkolaków, rozpoczęli przygotowania do postępowania rekrutacyjnego na rok 2017/2018. Według wyliczeń od września 2017 roku ponad stu przedszkolaków może nie dostać się do miejskich przedszkoli. W związku z prognozowanym brakiem miejsc, urzędnicy przeanalizowali możliwości pozyskania dodatkowych pomieszczeń na oddziały przedszkolne.

Prawdopodobnie ogłoszą konkurs

Najlepszym rozwiązaniem okazuje się rozpisanie konkursu ofert dla niepublicznych przedszkoli na realizację wychowania przedszkolnego na warunkach funkcjonowania przedszkoli publicznych. W praktyce oznacza to, że dzieci, którym miasto musi zapewnić miejsca w przedszkolach, chodziłyby do przedszkoli prywatnych, ale to samorząd płaciłby za ich pobyt w placówkach.

-Przepisy prawa oświatowego dają nam możliwość rozpisania konkursu ofert na pozyskanie miejsc w przedszkolach niepublicznych, jeżeli będziemy mieli zabezpieczone środki w budżecie. Problemem może być chęć przystąpienia tych przedszkoli do tego konkursu -mówi Jadwiga Mańkowska, kierownik wydziału oświatowo-społecznego garwolińskiego magistratu.

Propozycja przystąpienia do konkursu zostanie w najbliższym czasie przedstawiona dyrektorom prywatnych przedszkoli. Jeśli wyrażą zgodę na zmianę swojego funkcjonowania zgodnie z warunkami funkcjonowania przedszkoli publicznych, wówczas w najbliższym roku szkolnym przedszkolaki trafią do placówek prywatnych.

Brano pod uwagę wiele możliwości

Aby rozwiązać problem braku miejsc w miejskich przedszkolach, urzędnicy przeanalizowali różne możliwości stworzenia dodatkowych oddziałów. Jedną z nich była budowa przedszkola w Koszarach, jednak – jak uznali urzędnicy – inwestycja nie zapewniłaby miejsc wszystkim przedszkolakom. Podobne wnioski wyciągnięto po analizie zasobu lokali miasta. Pod uwagę brano m.in. budynek dawnej pralni w Koszarach, adaptację pomieszczeń w przedszkolach oraz w Zespole Szkół nr 5, a także budynek harcówki przy ZS nr 1 i lokali mieszkalnych przy ZS nr 5. Również i w tych przypadkach metraż pomieszczeń nie zaspokoiłby potrzeb miasta i nie rozwiązał problemu braku miejsc dla przedszkolaków.


60 – dokładnie tyle dzieci z terenu Garwolina przebywa obecnie w przedszkolach niepublicznych


 

przedszkolaki

 

Tekst: Marta Kalinowska

Zdjęcie: archiwum TG

Napisz komentarz »