Aktualności, Z życia szkół

Bombowe matury!

Opublikowano 07 maja 2019, autor:

Policja poszukuje nadawców maili z informacją o podłożeniu ładunków wybuchowych, które trafiły do szkół średnich. W ciągu dwóch dni takie wiadomości dotarły aż do dziewięciu placówek na terenie powiatu.

W liceach i technikach trwają właśnie egzaminy maturalne. Tymczasem w nocy z niedzieli na poniedziałek na adres mailowy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego w Żelechowie ktoś wysłał wiadomość, że w budynku znajduje się bomba.

-W wiadomości pojawiła się informacja, że zdesperowany uczeń skonstruował zasobnik z gazem bojowym, podrzucił go w szkole i że nastąpi jego detonacja. Znajdowały się też zalecenia ucieczki -wyjaśnia Marek Kapusta, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie.

Nie wiadomo, co miało być konkretną przyczyną rzekomego podłożenia ładunku. Mail odczytano wcześnie rano i w budynku szkoły jeszcze nikogo nie było. Nie potrzebna była więc i ewakuacja. Wezwano jednak policję i straż pożarną.

-Policjanci z przeszkoleniem pirotechnicznym i strażacy nie stwierdzili na miejscu śladów włamania, ale teren szkoły został sprawdzony -dodaje Kapusta.

W budynku nic podejrzanego nie znaleziono.

Około 8:30 zapadła decyzja o wprowadzeniu uczniów i personelu do szkoły. Dyrektor podjął decyzję o rozpoczęciu egzaminu dojrzałości. Maturzyści mogli o czasie rozpocząć pisanie egzaminu z języka polskiego.

Z godzinnym opóźnieniem

Z kolei o godz. 8:45 policjanci dostali kolejną tego typu informację. Tym razem dotyczyła jednak Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem.

-W tym przypadku islamski terrorysta miał przygotować zasobnik z gazem bojowym i doprowadzić do jego detonacji -precyzuje Kapusta.

Przez godzinę miejsce działań policyjnych pirotechników zabezpieczali strażacy. Obecne było także pogotowie.

Przy szkole w Miętnem pojawiliśmy się około godziny 9:20, gdy trwało jeszcze sprawdzanie budynku. Maturzyści stali na zewnątrz, czekając na rozpoczęcie egzaminu.

Żartowali, pozowali do zdjęć. Przyznawali, że nie wiedzą, ile to wszystko potrwa i kiedy zaczną pisać egzamin. Zapytaliśmy, czy są zadowoleni z opóźnienia matur, czy może woleliby już pisać i jak najszybciej mieć egzamin za sobą?

-Lepiej byłoby już mieć to z głowy –usłyszeliśmy od jednego z abiturientów.

Alarm w Miętnem również okazał się fałszywy. W budynku nic nie znaleziono. Uczniowie zostali wpuszczeni do szkoły około 9:50 i – z godzinnym opóźnieniem – przystąpili do egzaminu dojrzałości.

Głupie żarty w całej Polsce

Informacje o podłożeniu ładunków bombowych dotarły w poniedziałek rano nie tylko do szkół w Miętnem i w Żelechowie. Okazuje się, że sprawa dotyczy 24 placówek na terenie Mazowsza i ponad 120 na terenie całego kraju.

Fałszywe alarmy zgłaszano m.in.w Mławie, Żninie, Tarnowie, Ostrowcu Świętokrzyskim, Rybniku, Krakowie, Warszawie, Płońsku, czy Nowym Sączu.

W nocy policjanci z Garwolina otrzymali informację o trzecim mailu na temat ładunku, znajdującego się w Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie. Po przeszukaniu budynku nic nie znaleziono.

Sytuacja powtórzyła się we wtorek rano. Maile z informacjami o bombie dotarły do aż siedmiu kolejnych szkół średnich: w Żelechowie, Sobolewie, Garwolinie i w Łaskarzewie.

-Policjanci z przeszkoleniem pirotechnicznym, którzy rozpoczęli wczoraj rano pracę o godz. 6:00, są w niej do tej pory. Sporządzają dokumentację. Matury odbywają się jednak bez zakłóceń -mówił nam we wtorek o 9:00 rano oficer prasowy KPP.

Wszystkie wtorkowe sygnały okazały się być fałszywymi. Szkoły tego dnia były puste, więc ewakuacji budynków nie prowadzono.

-Jeszcze przed weekendem majowym otrzymaliśmy informację, że takie sytuacje mogą mieć miejsce i rozesłaliśmy do dyrektorów szkół pisma, by przeglądali maile, aby jak najszybciej reagowali i powiadamiali służby. W poniedziałek była obawa i ryzyko w Miętnem, że egzamin się nie odbędzie, bo dyrektor otrzymała informację, że może tylko o godzinę później zacząć egzaminy, a pirotechnicy wyszli ze szkoły o 9:50. Po wczorajszych wydarzeniach prosiłem dyrektorów, by sprawdzili skrzynki mailowe jak najwcześniej – o 5:00 lub o 6:00 rano. We wtorek matura pisemna z matematyki we wszystkich szkołach prowadzonych przez powiat garwoliński rozpoczęła się o czasie, czyli o godzinie 9:00 -informuje nas starosta Mirosław Walicki.

Warto przypomnieć w tym miejscu, że każdy anonimowy telefon lub wiadomość o podłożeniu ładunków wybuchowych uruchamia całą lawinę działań policji i służb ratunkowych. Policjanci już ustalają autorów tych „żartów”. Zostaną pociągnięci do odpowiedzialności karnej. Nadawcy wiadomości muszą się liczyć z odpowiedzialnością cywilnoprawną, możliwością obciążenia kosztami przeprowadzonej akcji i z odszkodowaniami za straty spowodowane wstrzymaniem działalności instytucji. Za celowe i fałszywe zawiadomienie o zagrożeniu grozi od 6 miesięcy nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Informacja o ładunku wybuchowym w Miętnem dotarła do szkoły na kwadrans przed rozpoczęciem pisemnej matury z języka polskiego. Na miejsce skierowano służby

Napisz komentarz »