Aktualności, Historia

Na miejscach pochówków staną macewy i kamienie

Opublikowano 09 kwietnia 2019, autor:


POLANSKI-Foundation, we współpracy z Fundacją ZAPOMNIANE zamierza w miejscach pochówku Żydów na terenie gmin Maciejowice i Sobolew postawić drewniane macewy i kamienie z inskrypcjami.

O powstaniu fundacji i planowanych działaniach opowiada nam Waldemar Polanski, fundator i jednocześnie prezes zarządu fundacji. Jak mówi, duszą całego przedsięwzięcia jest Wojciech Sałga, który jest członkiem rady fundacji.

-Znam Wojciecha Sałgę od dłuższego czasu. Opowiadał mi o swoich działaniach w kierunku upamiętnienia cmentarza w Maciejowicach, zniszczonego przez niemieckiego okupanta w 1943 roku, miejsca mordu na 52 Żydach z Maciejowic i jego upamiętnieniu przez historyka-regionalistę, pana Tadeusza Kosteckiego z Maciejowic, o miejscu mordu w Sobolewie i o próbach jego lokalizacji oraz upamiętnienia przez Fundację Zapomniane związaną z Komisją Rabiniczną -opowiada Polanski.

Dodatkowo Sałga wspominał o próbach uhonorowania osób z Paprotni (gmina Stężyca, dawniej w powiecie garwolińskim), które w czasie wojny ukrywały Żydów -tu podstawowym problemem jest brak osób kompetentnych, które mogłoby zgłosić rodzinę do odznaczenia Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Przy tym podkreślał trudności jakie piętrzą się przed tymi działaniami, także natury finansowej.

-Ponieważ uważam, iż ta działalność jest godna najwyższej pochwały i wsparcia, postanowiłem, po rozmowie z Wojciechem, przekazać niemiecką markę handlową POLANSKI, której jestem właścicielem, na sfinansowanie tej działalności i założyć POLANSKI-Foundation, która będzie zajmować się wymienionymi działaniami. Wydaje się, iż występowanie jako fundacja, ze znanym nazwiskiem pozwoli na łatwiejsze działania -mówi.

Na teren naszego powiatu W. Polanski przyjechał w sobotę, 9 marca. Wraz z W. Sałgą przeprowadzili wizję lokalną oraz zaplanowali dalsze działania. Odwiedził także Muzeum Kościuszkowskie w Maciejowicach.

Fundacja ma w planach wspólnie z Fundacją ZAPOMNIANE ustawienie w miejscu pochówku ofiar mordu w Maciejowicach drewnianej macewy, a w perspektywie ustawienie kamienia ze stosowną inskrypcją.

Na cmentarzu w Maciejowicach ma zostać ustawiony kamień z inskrypcją. Być może stanie dodatkowo drewniana macewa z inskrypcją (wspólnie z Fundacją ZAPOMNIANE).

-W miejscu mordu w Sobolewie, po potwierdzeniu przez przybyłego na miejsce przedstawiciela Komisji Rabinicznej faktu istnienia zbiorowej mogiły, ustawiona zostanie, wspólnie z Fundacją ZAPOMNIANE drewniana macewa a w perspektywie kamień -zapowiada.

Ustawianie drewnianych macew ma się odbyć w najbliższym czasie.

Waldemar Polanski -fundator i jednocześnie prezes zarządu fundacji przy miejscu mordu w Podzamczu na 52 Żydach z Maciejowic. Fundacja ma w planach wspólnie z Fundacją ZAPOMNIANE ustawienie w miejscu pochówku ofiar mordu w Maciejowicach drewnianej macewy, a w perspektywie ustawienie kamienia ze stosowną inskrypcją.
Napisz komentarz »