REKLAMA

Aktualności, Borowie, Kultura, Ludzie, Z gmin

W klimacie Wielkiego Postu

Opublikowano 27 marca 2018, autor:

W Niedzielę Palmową w zabytkowym kościele w Borowiu odbył się koncert Pieśni Wielkopostnych.

 

 

 

 

 

W klimatycznej scenerii murów dawnej świątyni zaprezentowały się zespoły ludowe z gminy oraz z sąsiedniego Latowicza. Koncert rozpoczęła dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borowiu Katarzyna Iwaniec, przypominając istotę czasu Wielkiego Postu.

To czas skłaniający do refleksji. Od wieków towarzyszy mu muzyka. W Polsce mamy przebogaty wybór pięknych i poruszających pieśni pasyjnych i wielkanocnych. Do ich repertuaru sięgają popularni współcześni wykonawcy – nie tylko muzyki poważnej -mówiła Katarzyna Iwaniec.

Do takiego właśnie kanonu sięgnęły zespoły ludowe. W kościele można było usłyszeć takie pieśni, jak: „Jezus umiera”, „Gdy pod krzyżem upada” czy „Płaczcie Anieli”.

Na zakończenie koncertu wszystkie zespoły w dowód pamięci o osobach z zespołów, które odeszły do wieczności zaśpiewały refleksyjną pieśń „Skryj ich pod swój płaszcz”.

Wójt gminy Borowie Wiesław Gąska dziękował za kultywowanie tradycji, wręczając okolicznościowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Zaprosił też wszystkich na gorący żurek.

Zespołu ludowe w podzięce otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe (fot. GOK Borowie)

Napisz komentarz »