Aktualności, Ludzie

Sanatorium za darmo

Opublikowano 14 października 2016, autor:

Każdy ubezpieczony, którego stan zdrowia jest zagrożony długotrwałą chorobą, może starać się o rehabilitację w sanatoriach.
Za pobyt, dojazd, zabiegi oraz wyżywienie zapłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Liczba osób, które korzystają z programu rehabilitacji leczniczej ZUS, stale rośnie. W tym roku, wg stanu na koniec sierpnia, jest ich już niemal 51 tys. To właśnie w województwie mazowieckim rozwiązanie to cieszy się największą popularnością – prawie 7 tys. ubezpieczonych poddanych temu leczeniu to mieszkańcy naszego regionu. Zdecydowana większość rehabilitowanych schorzeń związana jest z narządami ruchu.

Pamiętajmy, że pogorszenie stanu zdrowia nie musi mieć związku z wypadkiem przy pracy (w tym roku dotyczą one tylko 1 na 50 rehabilitacji na Mazowszu). Ważne jest samo zagrożenie długotrwałą chorobą, która w efekcie może wyeliminować nas z aktywnego życia zawodowego.

-Celem rehabilitacji leczniczej w ZUS jest to, aby osoba ubezpieczona nie utraciła zdolności do pracy. W myśl mądrego przysłowia „lepiej zapobiegać niż leczyć” uważamy, że lepiej jest ratować zdrowie zanim będzie już na to za późno. Jest to korzystne zarówno dla ubezpieczonych, którzy mogą bezpłatnie skorzystać ze skutecznych form rehabilitacji leczniczej, jak i samego systemu ubezpieczeń społecznych. Pobyt w sanatorium może przecież zapobiec utracie zdolności do pracy, a przez to przejściu z tego powodu na rentę -mówi Kazimierz Sujka, Dyrektor Oddziału ZUS w Siedlcach.

-Pierwszym krokiem ubezpieczonego, który chce skorzystać z rehabilitacji w ZUS, może być np. wizyta u lekarza prowadzącego leczenie. To on, jeśli stwierdzi wskazania medyczne, wypisze wniosek o przeprowadzenie rehabilitacji. Warto jest starać się o tę formę leczenia. Na terenie działania siedleckiego oddziału ZUS niemal 84% wniosków rozpatrzono pozytywnie -dodaje.

ZUS nie posiada własnych ośrodków rehabilitacyjnych. Co roku podpisuje za to umowy z najlepszymi placówkami medycznymi w kraju. Obecnie współpracujemy ze 131 placówkami w całej Polsce. Jakość usług, kwalifikacje personelu, czy też np. samo wyżywienie jest regularnie kontrolowane. Wszystko po to, aby rehabilitacja odnosiła jak największe skutki. Efekty tego programu są widoczne, coraz więcej osób odzyskuje zdrowie. W 2016 r. ponad 54% pacjentów odzyskało zdolność do pracy.

Więcej na temat rehabilitacji leczniczej ZUS znajdziesz na stronie www.zus.pl/rehabilitacja.

ZUS

Tekst: Piotr Olewiński – Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Napisz komentarz »