Aktualności, Z gmin, Żelechów

Żelechów: Orkiestra strażacka gra już od 110 lat

Opublikowano 08 września 2016, autor: Marta Kalinowska

Występami uświetniają gminne uroczystości. Biorą też udział w przeglądach – nie tylko na terenie powiatu, ale i w innych częściach Polski. Orkiestra Dęta OSP w Żelechowie świętuje zacny jubileusz.

Obecnie tworzy ją 25 pasjonatów muzyki. Kilka osób dopiero uczy się gry na instrumentach. W jej skład wchodzą uczniowie i absolwenci miejscowych szkół. Orkiestra bierze czynny udział w życiu kulturalnym i religijnym gminy Żelechów. Aktywnie uczestniczy też w uroczystościach strażackich.

 

 

 

 

 

 

Na świętowanie jubileuszu 110-lecia swojej działalności zaprosiła mieszkańców miasta i gminy, którzy w niedzielę wysłuchali wyjątkowego, urodzinowego koncertu orkiestry.

Na scenie zaprezentował się jednak nie tylko zespół z Żelechowa, ale i zaprzyjaźnione orkiestry z Mazowsza i Lubelszczyzny – Orkiestra Dęta Towarzystwa Muzycznego im. Próchniewicza w Łukowie, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ulan-Majorat Czemierniki, Orkiestra Dęta Miasta i Gminy Pilawa oraz Zakładowa Orkiestra Dęta Tramwajów Warszawskich.

W Parku Miejskim licznie zebrali się także goście – przedstawiciele parlamentu, władz powiatu i Żelechowa, przedstawiciele lokalnych firm i instytucji, druhowie oraz mieszkańcy.

-Ten piękny jubileusz pokazuje nam, jak mocno w Żelechowie zakorzeniona jest tradycją, która nie trwałaby110 lat, gdyby o nią nie dbano, gdyby nie było serca włożonego w wielogodzinne próby, by móc jak najlepiej towarzyszyć wydarzeniom patriotycznym i kulturalnym -mówiła wicemarszałek Senatu Maria Koc.

Gratulacje na ręce kapelmistrza Stefana Solarczyka złożyli też pozostali zaproszeni goście.

Występujące na scenie orkiestry otrzymały pamiątkowe dyplomy. Podczas jubileuszu nie zabrakło urodzinowego tortu. Został podzielony między wszystkich uczestników imprezy.

Zwieńczeniem przeglądu było wspólne odegranie utworu marszowego „North Side”.


ŁUKASZ BOGUSZ, prezes OSP w Żelechowie:

-Orkiestra Dęta miejscowej OSP ma już 110 lat. Jest jedną z najstarszych orkiestr dętych w regionie, a dla nas – mieszkańców Żelechowa – istnym skarbem w koronie. Tak piękny jubileusz chcieliśmy uczcić w sposób wyjątkowy, organizując w Żelechowie przegląd, w którym wystąpiło pięć orkiestr dętych. To historyczna chwila i jednocześnie wielkie święto muzyki dla mieszkańców.


Żelechów: Orkiestra strażacka gra już od 110 latŻelechów: Orkiestra strażacka gra już od 110 lat

Napisz komentarz »