Aktualności, Kultura, Samorząd

Pamiętali o chrzcie Polski

Opublikowano 24 kwietnia 2016, autor: Ewelina Karbowska

Powiatowe uroczystości rocznicowe odbyły się w czwartek w Zielonym Dworze w Miętnem

Pamiętali o chrzcie Polski

-1050 lat temu nasz władca Mieszko I podjął bardzo rozważną i mądrą decyzję związaną z przeniesieniem nas w krąg cywilizacji zachodnioeuropejskiej, cywilizacji chrześcijańskiej. Podjął decyzję, w której wpisał się w dekalog, na podstawie której były dobre podwaliny funkcjonowania przyszłego państwa polskiego -mówił, rozpoczynając spotkanie, starosta Marek Chciałowski.

 

 

O dziejach polskiego chrześcijaństwa opowiedzieli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, działających na terenie powiatu.

W części artystycznej, którą rozpoczęło bicie Dzwonu Zygmunta, można było usłyszeć dzieła autorstwa największych polskich poetów – między innymi Jana Kochanowskiego, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Chór zaśpiewał pieśni patriotyczne, takie jak „Bogurodzica”, „Rota” czy „Ufni w Bogu”- hymn obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski.

Uczniowie, należący do kółka teatralnego w „Ekonomiku”, zaprezentowali „Opowieść o drzewie zranionym…” stworzoną przez świętego Jana Pawła II. Za wyreżyserowanie części artystycznej odpowiadali nauczyciele z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 Centrum Kształcenia Ustawicznego imienia Bohaterów Westerplatte w Garwolinie – Marzena Tudek i Marek Ostolski, którzy zapowiadali poszczególne występy.

Na zakończenie ksiądz Paweł Broński w krótkiej prelekcji opowiedział o roli chrztu we współczesnym świecie i w Polsce. Starosta Marek Chciałowski podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania uroczystości, rozdając pamiątkowe książki.

W spotkaniu w Zielonym Dworze wzięli udział wójtowie, burmistrzowie, radni, księża, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych, a także przedstawiciele policji holenderskiej, którzy przyjechała do Garwolina na szkolenie.

 

Pamiętali o chrzcie Polski

Pamiętali o chrzcie Polski

  • Pamiętali o chrzcie Polski
Napisz komentarz »