Aktualności, Kultura, Ludzie, Trojanów

Palma inna niż wszystkie powstała w Trojanowie

Opublikowano 25 marca 2016, autor: Jarosław

Panie ze Stowarzyszenia Przyjaciół Trojanowa wyplotły ogromną palmę. Ma ponad 2,5 metra wysokości. W Niedzielę Palmową mieszkańcy wsi zanieśli ją do kościoła.

Prezes stowarzyszenia Anna Mądra wspomina, że dawniej to wielkość i wygląd palmy wielkanocnej, była miarą statusu kobiety w społeczności wiejskiej.

 

 

 

 

Członkinie stowarzyszenia zebrały się w sobotę (19 marca) w świetlicy, aby wykonać ogromną palmę. Każda z pań zrobiła również palmę dla siebie.

-Ugotowały też barszcz wielkanocny, upiekły ciasta i przygotowały sałatki. Następnego dnia mieszkańcy przybyli do świetlicy, aby podzielić się jajkiem i złożyć sobie życzenia świąteczne -relacjonuje prezes.

 

Rok prężnej działalności

 

Świętowano również Dzień Kobiet. Zgromadzonych przywitała prezes, przekazując wszystkim życzenia. Uroczystość uświetniły występy uczniów Zespołu Szkół w Trojanowie. Później wszyscy zasiedli do pięknie nakrytych stołów, aby delektować się przygotowanymi specjałami.

Stowarzyszenie Przyjaciół Trojanowa działa dopiero od roku, ale może się już pochwalić wieloma osiągnięciami. Zorganizowało Dzień Kobiet, spotkanie sobótkowe przy grillu, spotkanie z okazji Narodowego Dnia Niepodległości, wieczór sylwestrowy, dożynki z występem zespołu utworzonego przez członków stowarzyszenia, imprezę z okazji Dnia Matki i Ojca oraz wycieczkę do Warszawy na zaproszenie posła Grzegorza Woźniaka.

Wprowadziło też zwyczaj wicia palmy wielkanocnej i spotkania wielkanocnego. Dzięki współpracy z fundacją „Tętniące Życiem” prawie wszystkie panie ze stowarzyszenia przeszły profilaktyczne, kompleksowe badania ginekologiczne i uczestniczyły w konferencji, promującej zdrowy styl życia.

Wspólnie z wójtem gminy Trojanów, zorganizowano także spotkanie opłatkowe dla osób starszych i samotnych z całej gminy. Na wszystkie spotkania członkowie sami przygotowują dania i potrawy.

 

Precyzyjna i mozolna praca dała wspaniałe efekty. Na zdjęciu twórczynie wyjątkowego Wielkanocnego symbolu i ich dzieło.

Precyzyjna i mozolna praca dała wspaniałe efekty. Na zdjęciu twórczynie wyjątkowego Wielkanocnego symbolu i ich dzieło.

Napisz komentarz »