Aktualności, Kultura, Żelechów

W Żelechowie stanie pomnik Romualda Traugutta

Opublikowano 06 maja 2014, autor: MK.

Radni Rady Miejskiej jednogłośnie wyrazili zgodę na wzniesienie pomnika upamiętniającego postać związanego z Żelechowem Romualda Traugutta.

Zelechow

Wniesienie pomnika związane jest z przypadającą na sierpień 150. rocznicą śmierci polskiego dyktatora powstania styczniowego, który osiem lat swojego 38-letniego życia spędził w Żelechowie. W związku ze zbliżającą się rocznicą, burmistrz Mirosława Miszkurka wyszła z inicjatywą wybudowania pomnika, upamiętniającego polskiego generała.

 

Według wstępnego projektu pomnik będzie składał się z popiersia Romualda Traugutta o wysokości ok. 1,6 metra ustawionego na postumencie o wymiarach 0,5×0,5 metra. Rzeźba wykonana będzie albo z brązu, albo z żywicy, natomiast postument – z brązowo-czerwonego granitu. W pierwszym przypadku koszt wzniesienia pomnika wyniesie ok. 20 tysięcy złotych, w drugim zaś – ok. 15 tysięcy złotych. Inwestycja zostanie sfinansowana z budżetu gminy bądź z darowizn, o jakie ubiegać się będzie samorząd.

Odsłonięcie pomnika planowane jest na 13 września 2014 roku. Z informacji uzyskanych przez gminę z kancelarii prezydenta wynika, że na uroczystości obecny będzie także Bronisław Komorowski.

Napisz komentarz »