Wystawa artystów-seniorów
Opublikowano 27 lutego 2014, autor: Andrzej Ciosek
Sześćdziesiąt osób, przybyłych do Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem, miało przyjemność podziwiania ponad sto prac malarskich oraz kilkadziesiąt plastycznych i fotograficznych dzieł garwolińskich seniorów.
W piątkowy wieczór ,21 lutego, w Muzeum Ziemi Garwolińskiej w Miętnem otwarto wystawę zorganizowaną przez Uniwersytet Trzeciego Wieku „Edukator”.
Wystawę jako pokłosie czteroletniej pracy słuchaczy z poszczególnych pracowni artystycznych działających przy UTW otworzył kustosz muzeum Witold Lempka.
Tematyka prezentacji była różnoraka a dotyczyła głównie malarstwa, ceramiki, fotografiki i rękodzieła artystycznego.
-Na wystawie możemy podziwiać wytwory seniorów z naszego Uniwersytetu. Wśród tych perełek artystycznych jest wiele prac nigdzie dotąd nie wystawianych i nie publikowanych. Dzisiejszą wystawą chcemy otworzyć trasę objazdową z rękodziełami naszych słuchaczy. W pierwszych dniach marca, z okazji Dnia Kobiet dzieła naszych senior będą mogli oglądać mieszkańcy gminy Borowie, a następnie Wilgi. Pod koniec kwietnia zawitamy w Łaskarzewie. Zbiegnie się to z otwarciem tamtejszego Domu Kultury „Bajka”. Śmiało możemy powiedzieć, że nasza objazdowa wystawa jest niejako przeglądem działalności grup artystycznych istniejących przy Uniwersytecie -poinformował rektor Zbigniew Marciniuk.
Obrazy, ceramika i inne działa rąk garwolińskich seniorów zawitają także do województwa lubelskiego do Woli Gułowskiej w gminie Adamów. Mieszkańcy Garwolina będą mieli okazję zobaczyć ją prawdopodobnie w czerwcu na Dniach Miasta Garwolina i Powiatu Garwolińskiego.
-Uważam, że chyba się już urodziłem z pewnymi zdolnościami do malarstwa. Moja babcia ze strony mamy także miała zdolności manualne. Widzę, że mój syn i moja wnusia też ładnie malują. Tak, że są to z pewnością uzdolnienia rodzinne. Malować lubię przyrodę, zwierzęta, a w szczególności konie. Specjalizuję się w portretach i aktach. Chcę ukazywać piękno człowieka. Ponadto moją pasją jest rzeźbiarstwo, któremu poświęcam wiele czasu -powiedział artysta malarz i rzeźbiarz Andrzej Gałązka.
-Plastyka jest moim sposobem na życie. Na zajęciach w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku zajmuję się ceramiką, która mi daje wiele zadowolenia. Temu poświęcam czas wolny -dodała Izabela Dądalska.
Wytworzenie i ukazanie szerszemu gremium prac studentów z „Edukatora” jest możliwe dzięki projektom „Pogodna Jesień” i „Złota Jesień Garwolińskich Seniorów” współfinansowanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Wspaniałe prace malowane przez kobietę z wielkim potencjałem pomysłów.