Aktualności, Galerie, Łaskarzew

Zabrzmiały nie tylko akordeony

Opublikowano 17 lipca 2013, autor: Jarosław

Dźwięki akordeonów i innych instrumentów ludowych, góralskie oraz cygańskie akcenty – w niedzielne popołudnie Łaskarzew był bez wątpienia kulturalną stolicą powiatu.

Festiwal rozpoczęła koncertem strażacka orkiestra dęta, działająca przy ZGM OSP RP w Łaskarzewie. Po niej zaprezentował się miejscowy Replay oraz pierwszy z zagranicznych gości, czyli akordeonowy zespół „Fantazja” z Białorusi.

Po części oficjalnej (przemówieniach burmistrz i gości) wystąpiły młode talenty-akordeonista Jakub Kołyska i wokalistka Beata Jaworska.

Gwiazdą festiwalu był Zespół Pieśni, Tańca i Muzyki Bursztyn z Białorusi. Jego członkowie grali, śpiewali, tańczyli i wciągali do zabawy widzów. Biesiadę góralską poprowadziła Kapela Ondraszki, a cygański akcent wprowadził Jame Roma. Festiwal zakończyła zabawa taneczna, prowadzona przez zespół Power.

Impreza była współfinansowana przez Unię Europejską w ramach PROW. Patronatem honorowym objęli ją Starosta Powiatu Garwolińskiego oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego.

 

Więcej zdjęć z festiwalu już w kolejnym wydaniu tygodnika Twój Głos-gazeta powiatu garwolińskiego

 

 

Pielęgnowanie kultury ludowej jest naszym obowiązkiem-Nasz doroczny festiwal, to wspaniała okazja do zaprezentowania publiczności dorobku kulturalnego, zarówno ze strony zespołów regionalnych, jak i z zagranicy. Chcemy pokazać, że szeroko pojęta kultura ludowa stanowi żywe korzenie Europy, a ich pielęgnowanie jest naszym obowiązkiem.(…) Naszym celem jest pokazanie, jak bezgraniczna może być różnorodność wyrażania się poprzez ten niedoceniony dziś instrument i jak ważny jest on w muzyce różnych kultur.(…) Wspaniała atmosfera i pasja sprawia, że tak, jak co roku, w ten jeden dzień lipca, akordeon triumfuje -przemawiała burmistrz Lidia Sopel-Sereja

 

Napisz komentarz »