Aktualności, Z życia szkół

Nałożyli na głowy czapki maciejówki

Opublikowano 24 listopada 2012, autor: Iga Gajowniczek

Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie słynie z bogatych tradycji i kształtowania postaw patriotycznych. Jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu szkolnych uroczystości jest ślubowanie i czapkowanie

Nałożyli na głowy czapki maciejówki

Pierwsze „czapkowanie” w garwolińskim LO odbyło się czternaście lat temu. Tradycję tę zapoczątkowała nauczycielka języka polskiego, Magdalena Płatek.

Młodzież, która uczy się w liceum na Długiej, zapoznawana jest z historią, znaczeniem i symboliką czapek, będących nawiązaniem do legionistów i patrona szkoły, Józefa Piłsudskiego -mówi Agnieszka Maczkowska, organizatorka uroczystości.

Joanna Ostrowska, dyrektor LO w swojej przemowie podkreśliła, jak ważny to dzień w życiu pierwszoklasistów. Życzyła wszystkim, by pozostał w ich pamięci na długo.

Wystąpił szkolny chór

 

Podczas uroczystości zobaczyć można było film pt. „Szara niezwykła” zrealizowany przez absolwenta szkoły, Piotra Maczkowskiego.

Film ukazywał tradycję maciejówek jako inspirującą, mającą duży wpływ na ludzi, wciąż żywą. Motywem spajającym były fotografie z kilkunastoletniej tradycji szkoły -przyznaje nauczycielka języka polskiego, dodając że równie interesująco brzmiały wypowiedzi najstarszych licealistów o wartościach, które są ważne dla ludzi uczących się w tej szkole.

W bogatym programie znalazły się też rozważania maturzystek o współczesnym patriotyzmie, o potrzebie mądrego angażowania się w tworzenie rzeczywistości wokół siebie. Nie mogło zabraknąć także pieśni chóru szkolnego działającego pod kierunkiem Radosława Mitury.

Zorganizowali wystawę „Wyróżnia i łączy”

 

Z okazji tak ważnego dla szkoły wydarzenia uczniowie Koła Dziennikarskiego pod opieką Agnieszki Maczkowskiej zorganizowali wystawę pod nazwą „Wyróżnia i łączy”. Podopieczni zaprezentowali tam historię czapkowania, gdzie znalazły się artykuły z „Głosu Garwolina” z 1998 i 1999 roku oraz z gazet szkolnych, a także wiele fotografii dokumentujących tę tradycję.

Całą uroczystość przygotowała i poprowadziła nauczycielka języka polskiego, Agnieszka Maczkowska.

„Dziś można wypowiedzieć wielkie słowa. Można poczuć, że nie jest się samemu. Że jest wielu ludzi, dla których odwaga, odpowiedzialność i patriotyzm to wartości ważne”. Nałożenie czapki nie jest trudne. Nie wymaga wielkiego wysiłku. „A jednak – jest to gest znaczący i wymagający. Mobilizacji. Wielkiego charakteru, niezbędnej odwagi. Całe znaczenie gestu mieści się w jego symbolice. W potędze symbolu.” – mówiła Agnieszka Maczkowska, nawiązując do znanych wierszy Zbigniewa Herberta.

Otrzymali szkolne tarcze, nałożyli maciejówki

 

9 listopada podczas uroczystości ślubowali uczniowie Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum Powiatowego. Gimnazjaliści otrzymali szkolne tarcze, licealiści nałożyli na głowy czapki maciejówki.

Na zaproszenie władz szkoły odpowiedział Marek Chciałowski, starosta powiatu garwolińskiego. W swojej przemowie z uznaniem wypowiadał się o święcie. –Cieszę się, że jest taka szkoła w powiecie -podsumował.

Do wieloletniej tradycji placówki należy uczestnictwo w 11-listopadowej Mszy świętej za Ojczyznę odprawionej w kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. Uczestniczyli w niej uczniowie oraz nauczyciele.

  • Nałożyli na głowy czapki maciejówki
  • Nałożyli na głowy czapki maciejówki
  • Nałożyli na głowy czapki maciejówki
  • Nałożyli na głowy czapki maciejówki
Napisz komentarz »