Aktualności, Borowie, Garwolin, Górzno, Ludzie, Łaskarzew, Maciejowice, Miastków Kościelny, Parysów, Pilawa, Sobolew, Trojanów, Wilga, Z gmin, Żelechów

Jeździsz nieodśnieżonym autem? Grozi ci nawet 500 złotych mandatu!

Opublikowano 19 stycznia 2016, autor:

Od 20 do nawet pół tysiąca złotych kary mogą zapłacić kierowcy za jazdę nieodśnieżonym samochodem. Mandat zapłacimy także za zalepione śniegiem reflektory i niewidoczne tablice rejestracyjne.

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazd ma być tak utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Przygotowanie samochodu do jazdy zimą jest wyjątkowo czasochłonne – w okresie zimowym zaniedbania mogą kosztować nas nie tylko utratę zdrowia czy życia, ale także kilkaset złotych mandatu.

 

Co zatem zrobić, aby poprawić bezpieczeństwo nasze i innych użytkowników ruchu i nie narażać się na zapłatę mandatu? O tym poniżej.

 

Podstawą są przejrzyste szyby i lusterka

 

Po pierwsze, kierowca musi zadbać o dostateczne pole widzenia.

-Zdarza się, że zaszronione są wszystkie szyby, z przednią włącznie, a w niej jedynie wydrapana szczelina (…). Taka sytuacja plus złe warunki atmosferyczne może mieć tragiczne skutki. Kierowca takiego pojazdu nie ma możliwości zobaczyć pieszego, nawet w pełnym świetle, nie widzi nawet innych pojazdów. Porusza się na wyczucie zagrażając wszystkim na drodze -opisuje zachowania innych kierowców Andrzej Lewicki z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu.

Za nieoczyszczone szyby i lusterka kierowcy mogą zapłacić od 20 do 500 złotych.

 

Nie zapominajmy o oczyszczeniu tablic

 

Po drugie, kierowcy muszą usunąć zalegający na nadwoziu śnieg.

-Często podczas jazdy z takiego samochodu odpadają kawałki lodu czy śniegu upadając potem na jadące za nim pojazdy uszkadzając szyby i zmuszając kierujących do hamowania. Zdarzają się także przypadki, gdzie z naczepy jadącego tira spadają duże kawałki lodu. Przy większych prędkościach są one śmiertelnym zagrożeniem -tłumaczy aspirant sztabowy.

Zalegający na dachu śnieg, w momencie gwałtownego hamowania może osunąć się na szybę naszego auta, zdecydowanie ograniczając widoczność. Zabrudzone i oblepione śniegiem nie mogą być także przednie i tylne reflektory, tablice rejestracyjne czy kierunkowskazy. Za nieodśnieżenie samochodu grozi mandat w wysokości od 20 do 500 złotych oraz 6 punktów karnych. Za nieczytelne, oblepione śniegiem tablice rejestracyjne, zapłacimy natomiast 200 złotych i otrzymamy nawet 3 punkty karne.

 

Mandat za odśnieżanie z uruchomionym silnikiem

 

-Artykuł 60 Prawa o Ruchu Drogowym mówi o włączonym silniku w pojeździe ponad jedną minutę w obszarze zabudowanym. Jest to wykroczenie, za co można zostać ukaranym mandatem w wysokości 100 złotych -dodaje Marek Kapusta, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie.

 

Marta Kalinowska

 

500zł mandatu za nieodśnieżone auto


 

 

Taryfikator zimowych przewinień:

– nieodśnieżony samochód: 20–500 złotych, 6 punktów karnych,

– nieoczyszczone szyby i lusterka: 20–500 złotych,

– nieczytelne tablice rejestracyjne: 200 złotych, 3 punkty karne,

– uruchomiony silnik w zaparkowanym aucie w terenie zabudowanym: 100 złotych.


 

 

 

Napisz komentarz »