Aktualności, Ludzie, Sobolew, Z gmin

Chcą zwiększyć bezpieczeństwo dzieci

Opublikowano 03 marca 2016, autor:

Mieszkańcy Kownacicy chcieli postawić barierki przy wejściu na plac zabaw. Zarządca biegnącej obok drogi uważa jednak, że jest to bezzasadne.

Barierki miałyby stanąć przed wejściem na plac zabaw, od strony drogi powiatowej.

Plac zabaw leży na działce gminnej, tuż przy skrzyżowaniu dróg gminnej i powiatowej. Furtkę ulokowano przy drodze powiatowej, z prawej strony budynku świetlicy. Przed nią zamontowano też stojaki na rowery. Mieszkańcy postanowili więc ustawić tam barierki ochronne, aby rozpędzone dzieci nie wbiegały na szosę.

 

 

W ich imieniu gmina – jeszcze w ubiegłym roku – wystosowała pismo do Powiatowego Zarządu Dróg.

Dyrektor PZD odpisał jednak, że, zgodnie z opinią kierownika robót służby drogowej, wykonanie barierek jest „bezzasadne”.

-W celu uzyskania bezpieczeństwa dzieci korzystających z placu zabaw wejście na plac powinno być zlokalizowane po lewej stronie budynku przy bramie wjazdowej, a nie od strony skrzyżowania drogi powiatowej z gminną -przytacza opinię PZD naczelnik Wydziału Utrzymania oraz Ochrony Dróg i Mostów Mariusz Zając.

Radny gminny z Kownacicy Rafał Talarek podkreśla, że wieś chciała wykonać barierki za własne pieniądze. Potrzebowała jedynie pozwolenia zarządcy drogi.

-Myśleliśmy, że to będzie jedynie formalność -przyznaje.

Dodaje, że przenoszenie teraz furtki oraz chodnika prowadzącego do zabawek na drogą stronę budynku nie ma uzasadnienia.

-Ponadto projekt placu zabaw został zatwierdzony w starostwie -zauważa.

Wtedy nikomu nie przeszkadzało, że furtka jest przy drodze powiatowej.

Talarek zapowiada, że sołectwo ponownie wystąpi z pismem do PZD o pozwolenie na ustawienie barierek, tym razem lepiej argumentując swój wniosek. Naczelnik Zając deklaruje, że jeśli takie pismo wpłynie, to zostanie ponownie rozpatrzone. Być może zostanie także zorganizowana wizja lokalna na miejscu.

Plac zabaw jest jedynym tego typu miejscem dla dzieci w Kownacicy. Jak mówi radny, mimo że miejscowość jest mała, to mieszka w niej około 50 dzieci, które mogą korzystać z placu. Gdy jest ciepło, miejsce jest oblegane. Bawią się tu nawet dzieci z Gończyc i Sobolewa.

 

Barierki miałyby stanąć przed wejściem na plac zabaw, od strony drogi powiatowej.

Barierki miałyby stanąć przed wejściem na plac zabaw, od strony drogi powiatowej.

 

Tekst: Jarosław

Zdjęcie: Jarosław

 

Napisz komentarz »