Aktualności, Borowie, Garwolin, Górzno, Ludzie, Łaskarzew, Maciejowice, Miastków Kościelny, Parysów, Pilawa, Sobolew, Trojanów, Wilga, Z gmin, Żelechów

Wyrusz na pątniczy szlak

Opublikowano 21 lipca 2015, autor:

Już w poniedziałek, 3 sierpnia, dla wiernych z naszego powiatu rozpocznie się 35. Piesza Pielgrzymka Podlaska do Częstochowy. W ramach kolumny siedleckiej na Jasną Górę uda się sześć grup pielgrzymkowych, związanych z naszym powiatem. Podpowiadamy, gdzie i kiedy można się zapisywać.

Pątnicy z Garwolina ostatniego dnia na szlaku pielgrzymkowym ubrani są zawsze w fioletowe koszulki

Pielgrzymce na Jasną Górę w tym roku towarzyszyło będzie hasło „Bądźcie sobie wzajemnie poddani”. Wierni wędrują w 28 grupach dwiema kolumnami.

 

 

 

 

Z terenu powiatu garwolińskiego są to grupy 7a z Parafii Przemienienia Pańskiego, 7b z Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej, 7c Sobienie z dekanatu osieckiego, 9a Stoczek Łukowski i Żelechów z dekanatu żelechowskiego, 9b Łaskarzew, Sobolew z dekanatu łaskarzewskiego i grupa 9c z Parafii Trójcy Świętej w Gończycach.

Pielgrzymi z Garwolina z obydwu grup na pątniczy szlak wyruszą w poniedziałek, 3 sierpnia z parafii świętego Jana Pawła II w Sulbinach po mszy o godzinie 6:30.

 

Gadżet pielgrzymkowy gratis

 

Zapisy dla grupy 7a będą się odbywały w sobotę i niedzielę, 1 i 2 sierpnia w godzinach od 16:00 do 19:00 przy kancelarii parafii Przemienienia Pańskiego przy ulicy Staszica 11. W niedzielę, 2 sierpnia w godzinach od 14:00 do 19:00 będzie można zdać bagaż.

-Przypominam, że 300. osoba nie płaci wpisowego oraz gadżet pielgrzymkowy otrzymuje gratis -wyjaśnia ksiądz Wojciech Sobieszek, przewodnik pielgrzymów z kolegiaty.

Garwolińska grupa 7b z parafii Matki Boskiej Częstochowskiej wyruszy pod przewodnictwem księdza Michała Chojeckiego. W kościele w najbliższą niedzielę, 26 lipca po mszy świętej wieczorowej od 18:00 do 19:00 w salce pod Kaplicą Miłosierdzia Bożego odbędzie się spotkanie informacyjne wszystkich tegorocznych pielgrzymów. Zapisy wraz ze zdawaniem bagażu odbędą się w niedzielę, 2 sierpnia w godzinach od 15:00 do 17:00 i od 18:00 do 20:00.

 

Grupa z dekanatu żelechowskiego wyruszy we wtorek

 

Grupa 7c Sobienie z dekanatu osieckiego pielgrzymowanie do tronu Jasnogórskiej Matki rozpocznie sprzed kościoła w Wildze po mszy o godzinie 7:00 w poniedziałek, 3 sierpnia. Przewodnikiem grypy jest ksiądz Paweł Pajdosz, nowy wikariusz z parafii Matki Bożej Kodeńskiej w Pilawie.

-Przed wyjściem pielgrzymki w piątek, 31 lipca w kościele w Pilawie o godzinie 18:00 zostanie zorganizowane spotkanie z adoracją najświętszego sakramentu i mszą świętą dla wszystkich pielgrzymów z naszej grupy. Zapisy odbędą się w poszczególnych parafiach dekanatu 1 i 2 sierpnia -tłumaczy w rozmowie z nami ksiądz Henryk Och, proboszcz Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wildze. W niedzielę, 2 sierpnia, będzie też można zdawać bagaż.

Grupę 9a stanowią wierni ze Stoczka Łukowskiego i Żelechowa. Pielgrzymce z dekanatu żelechowskiego przewodniczył będzie ksiądz Krzysztof Banasiuk. Wierni wyruszą we wtorek, 4 sierpnia po mszy świętej o godzinie 6:00 sprzed parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Żelechowie. Spotkanie organizacyjne dla uczestników zostanie zorganizowane w niedzielę, 26 lipca po mszy świętej o godzinie 10:00. Chętni zapisać się będą mogli 2 i 3 sierpnia. W poniedziałek, dzień przed wyjściem na pątniczy szlak, będzie można zdać bagaż.

 

W Gończycach zapisało się już 83 osoby

 

Grupa 9b, to wierni z Łaskarzewa i Sobolewa. Pątnicy wyruszą w poniedziałek, 3 sierpnia, po mszy o godzinie 11:00 z Łaskarzewa pod przewodnictwem księdza Adama Woźniaka. Pierwsze spotkanie organizacyjne już się odbyło, kolejne zostanie zorganizowane w najbliższą niedzielę, 26 lipca.

-Przed samą pielgrzymką odbędą się jeszcze 3 lub 4 spotkania -mówi ksiądz Edmund Szarek, proboszcz parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Łaskarzewie.

Od 1 siepania, podczas spotkań będzie można się zapisać, a dzień później, po południu, zdać bagaż.

Grupa 9c z parafii Świętej Trójcy w Gończycach z przewodnikiem księdzem proboszczem Janem Spólnym, wyruszy sprzed kościoła po mszy o godzinie 10:00. Pierwszy nocleg zaplanowano w Życzynie. Pierwsze spotkanie organizacyjne już się odbyło.

-Zapisy są w trakcie. Do tej pory zapisały się 83 osoby. Spotkania przed pielgrzymką odbywają się dwa razy w tygodniu. Przygotowują się wszystkie służby, które będą nam pomagać, czyli służba medyczna i porządkowa -wyjaśnia ksiądz Spólny.

Pielgrzymi będą mogli zdawać bagaż w poniedziałek, 3 sierpnia od godziny 8:00.

Tych, którzy nie zdecydują się wyruszyć do Częstochowy, namawiamy do odprowadzania 3 sierpnia pątników z powiatu garwolińskiego i do odwiedzania ich w trakcie pielgrzymki. Takie wsparcie z pewnością im się przyda.

 

 

Tekst: Ewelina Karbowska

Zdjęcie: archiwum TG

Napisz komentarz »