Pamiętali o Katyniu i Smoleńsku
Opublikowano 13 kwietnia 2016, autor: Marta Kalinowska
Gmina Górzno aktywnie włączyła się w obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej oraz mordu katyńskiego. Główne uroczystości zorganizowano przy pomniku upamiętniającym ofiary tragicznego lotu.
Obchody, jak każdego roku, miały podniosły i uroczysty charakter. Najpierw, w kościele parafialnym w Górznie, odprawiona została msza w intencji poległych w katastrofie smoleńskiej i Katyniu oraz w intencji Ojczyzny.
Następnie zebrani udali się przed pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej, gdzie z 96 zniczy, przekazanych przez Kazimierza Dziubaka i symbolizujących każdego z uczestników tragicznego lotu, uformowano kontury granic Polski.
-Gromadziliśmy się przez te wszystkie lata po to, aby oddać hołd. Żeby upamiętnić straszliwe wydarzenia, ale też po to, żeby przekazywać kolejnym pokoleniom prawdę, co się wydarzyło w Katyniu i Smoleńsku. Dziś, kiedy spotykamy się w szóstą rocznicę tej straszliwej tragedii, mamy nadzieję, że poznamy prawdę o tamtych wydarzeniach -mówił do zebranych wójt Waldemar Sabak.
Kwiaty od delegacji i występy uczniów
Do tragicznych wydarzeń sprzed 76 i 6 lat powrócili w swoich przemówieniach także obecni na uroczystościach poseł Grzegorz Woźniak, radny sejmiku województwa mazowieckiego, Krzysztof Żochowski oraz przedstawiciele Klubu Młodzieży Patriotycznej Powiatu Garwolińskiego. Okolicznościowy list do organizatorów i uczestników obchodów skierowała także wicemarszałek senatu Maria Koc.
-Naród polski przetrwał zabory, przetrwał wojnę, przetrwał czasy komunizmu. Przetrwał też po katastrofie smoleńskiej. Te wszystkie wydarzenia odbiły się na narodzie, ale potrafiliśmy się zjednoczyć i być razem. Siła tkwi w jedności. W tym, że potrafimy być patriotami, a także w młodzieży -mówił poseł Woźniak.
Po okolicznościowych przemówieniach z montażem słowno-muzycznym wystąpili uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej oraz Publicznego Gimnazjum w Górznie. Następnie delegacje złożyły przed pomnikiem symboliczne wiązanki kwiatów.
W obchodach udział wzięli między innymi samorządowcy z terenu powiatu garwolińskiego, sołtysi, przedstawiciele służb mundurowych i duchowieństwa, dyrektorzy placówek oświatowych, przedstawiciele klubów, organizacji i stowarzyszeń, członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, poczty sztandarowe, młodzież oraz mieszkańcy gminy. O oprawę muzyczną uroczystości zadbała Orkiestra Dęta OSP Górzno.