Aktualności, Garwolin, Z gmin

Kontrolowany zakup alkoholu. Wyniki akcji są alarmujące

Opublikowano 11 grudnia 2015, autor: Jarosław

Aż w 18 z 25 skontrolowanych punktów sprzedaży alkoholu w gminie Garwolin sprzedawcy nie upewnili się, co do pełnoletności klienta. Nie zażądali dowodu tożsamości i sprzedali bez problemu trunek wysokoprocentowy.

Kontrolowany zakup alkoholu. Wyniki akcji są alarmujące

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych poprzez Centrum Działań Profilaktycznych przeprowadziła kontrolowany zakup napojów alkoholowych na terenie gminy Garwolin.

 

 

 

Akcja odbyła się w ramach działań profilaktycznych oraz obowiązku kontroli punktów, prowadzących sprzedaż i serwowanie alkoholu na terenie gminy.

-Celem tego programu jest zapobieganie sytuacjom, w których sprzedawca podałby alkohol osobie wyglądającej na nieletnią, nie poprosiwszy jej wcześniej o okazanie dowodu tożsamości -wyjaśnia członek komisji antyalkoholowej Beata Piotrowska.

Program składał się z dwóch części. W pierwszej tak zwany „tajemniczy klient” (przeszkolona przez specjalistów osoba, która ukończyła 18 rok życia, ale jej wygląd i zachowanie budziły uzasadnione wątpliwości dotyczące jej pełnoletności) dokonała kontrolowanego zakupu alkoholu w 25 punktach sprzedaży na terenie gminy.

 

Rzetelni ekspedienci tylko w 7 punktach

 

Po zakupie odbywało się szkolenie w punkcie sprzedaży alkoholu dla wszystkich osób odpowiedzialnych za sprzedaż trunków. Dotyczyło ono najistotniejszych zagadnień związanych ze szkodliwością spożywania alkoholu, obowiązków wynikających z posiadania zezwolenia oraz możliwości jego utraty.

Piotrowska zauważa, że raport końcowy, sporządzony przez realizatorów programu, jest niepokojący. W 18 sklepach sprzedawcy nie upewnili się, co do pełnoletności klienta. Nie sprawdzając dowodu tożsamości, sprzedali bez problemu alkohol.

-W 7 punktach rzetelni ekspedienci zachowali ostrożność i zdecydowanie odmówili sprzedaży alkoholu -mówi członkini komisji antyalkoholowej.

Jak podsumowuje B. Piotrowska, wyniki wskazują na konieczność przeprowadzenia szkoleń i kontroli dotyczących odpowiedzialnej sprzedaży i podawania napojów alkoholowych.

-Takie programy będą kontynuowane na terenie naszej gminy -zapowiada.

 

Kontrolowany zakup alkoholu. Wyniki akcji są alarmujące

Napisz komentarz »